XIV. yüzyıla αit Risâletü'l-İslâm adlı eserin 80b-120a yaprakları üzerinde dil incelemesi (Giriş-inceleme-metin-dizin)
Language analysis on 40b-80a foils of a book called Risâletü'l-Islâm which belongs to XIV. century (Introduction- inspection-text-index)
  1. Tez No: 961792
  2. Yazar: LALE BÜYÜKKARAKAYA SURAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMRAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışma, Eski Anadolu Türkçesi metinlerinden Risâletü'l-İslâm adlı eserin 80b-120a yaprakları arasındaki bölümlerin üzerinde dil incelemesi yapmayı amaçlamaktadır. Eser, dil özellikleri açısından önemli veriler sunmakta olup Eski Anadolu Türkçesi dönemine ışık tutmaktadır. Tez kapsamında söz konusu yapraklarda yer alan dil özellikleri; ses bilgisi, şekil bilgisi ve söz varlığı başlıkları altında değerlendirilmiştir. Metinde kullanılan dilin yapısı, dönemin özellikleriyle karşılaştırılarak tespit edilmiş; ayrıca metnin transkripsiyonu yapılmış ve dil verileri sistematik bir biçimde sınıflandırılmıştır. Bu inceleme, hem Eski Anadolu Türkçesi üzerine yapılan çalışmalara katkı sunmakta hem de Risaletü'l-İslâm'ın dilsel yapısını daha yakından tanımaya olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to conduct a grammatical analysis of the sections between folios 80b and 120a of the work titled Risâletü'l-İslâm, one of the texts from Old Anatolian Turkish. The work provides important linguistic data and sheds light on the Old Anatolian Turkish period. Within the scope of the thesis, the grammatical features in the leaves in question were evaluated under the titles of phonetics, morphology and vocabulary. The structure of the language used in the text was determined by comparing it with the characteristics of the period; in addition, the text was transcribed and the grammatical data was systematically classified. This study both contributes to the studies on Old Anatolian Turkish and provides the opportunity to get to know the grammatical structure of Risaletü'l-İslâm more closely.