XIV. Yüzyıla ait Risâletü'l-İslâm adlı eserin 40b-80a yaprakları üzerinde dil incelemesi (Giriş-inceleme-metin-dizin)
Language analysis on 40b-80a foils of a book called Risâletü'l-Islâm which belongs to XIV. century (Introduction-inspection-text-index)
  1. Tez No: 907558
  2. Yazar: ÖMER BARTU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Eski Anadolu Türkçesi dil devresi, Türk dili tarihinin önemli dönemlerinden biridir. Bu tez, Eski Anadolu Türkçesi metinlerinden Risâletü'l-İslâmüzerine yapılmışbir dil incelemesidir. Bu tezde kullanılan nüsha Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi Özel Koleksiyonlar ve Arşivler, MS 367, 214 numarada kayıtlı olan eserdir. Tez oluşturulurken izlenen adımlar şunlardır: Metin okunduktan sonra dil özellikleri belirlenmiştir. Ortaya çıkan sonuçlar bu metnin hangi dil devresine ait olduğunu ortaya koymuştur. Daha sonra metnin dili ayrıntılı incelenerek yer yer Eski Türkçe devresiyle karşılaştırmalar yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar ışığında Eski Anadolu Türkçesinin genel dil özellikleri, Türk dilinin Oğuzcadan Eski Anadolu Türkçesi dönemine gelirken geçirdiği değişimler, Risâletü'l-İslâm isimli eserin nüshaları hakkındaki bilgiler derlenerek giriş bölümü oluşturulmuştur. Çalışmanın sonunda metnin kelime varlığını ortaya koymak amacıyla gramatikal dizin hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Old Anatolian Turkish language period is one of the most important periods in the history of the Turkish language. This thesis, one of the Old Anatolian Turkish texts, is a linguistic study on Risaletu'l-Islâm. The copy used in this thesis is registered at Koç University Suna Kıraç Library Special Collections and Archives, MS 367, number 214. The steps followed while creating the thesis are as follows: After reading the text, language characteristics were determined. The results revealed which language period this text belongs to. Then, the language of the text was examined in detail and comparisons were made with the Old Turkish period in some places. In the light of the results obtained, the introduction section was created by compiling information about the general linguistic features of Old Anatolian Turkish, the changes the Turkish language went through as it came from the Oghuz dialect to the Old Anatolian Turkish period, and the copies of the work called Risâletu'l-Islâm. At the end of the study, agrammatical index was prepared in order to reveal the vocabulary of this copy of the Risâletu'l-Islâm.