Kanak Çayı (Yozgat) Yukarı Havzası'nın fiziki coğrafyası
Physical geography of Kanak Stream (Yozgat) upper basin
- Tez No: 583808
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KOPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Kanak Çayı Yukarı Havzası, İç Anadolu Bölgesi'nin Orta Kızılırmak Bölümü'nün doğusunda bulunmaktadır. Yönetimsel açıdan da Yozgat il sınırlarında kalan saha, hidrografik havza özellikleri göstermektedir. Sahanın doğusunda ve kuzeyindeki yüksek alanlar genel olarak Paleozoyik yaşlı kayaçlarla örtülü iken, sahanın batısına doğru gidildikçe Alpin orojenik formasyonlar, Post Alpin ve Kuvaterner örtü formasyonlara rastlanmaktadır. Araştırma sahasında karasal iklim özellikleri görülmektedir. Sahada iklim ve bitki örtüsü özelliklerini yansıtan zonal topraklarla birlikte, intrazonal ve azonal topraklar bulunmaktadır. Araştırma sahasının bitki örtüsü orman, çalı ve ot formasyonlarından meydana gelmektedir. Formasyonun gelişiminde çok çeşitli doğal faktörler ve antropojen baskıların rolü vardır. Sahanın bitki çeşitliliğinde antropojen stepler, ağaçlı antropojen stepler ve sulak çayırların alanı orman formasyonuna göre daha fazladır. Sahada beşeri faaliyetler üzerinde doğal koşullar etkili olmaktadır. Bu etki özellikle kendini tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde hissettirmektedir.
Özet (Çeviri)
The Kanak Stream Upper Basin is located to the east of the Central Kızılırmak District of the Central Anatolia Region. On the administrative level, the area remaining within the borders of Yozgat proves the hydrographic basin characteristics. While high areas to the east and north of the site are generally covered with Paleozoic rocks, Alpine orogenic formations, Post Alpine and Quaternary cover formations are observed to the west of the field. In the research area, continental climate characteristics are observed. Along with zonal soils reflecting climate and vegetation characteristics, intra-zonal and azonal soils exist in the field. The vegetation of the research area consists of forest, shrubs and grass formations. A wide range of natural factors and anthropogenic pressures play a role in the development of the formation. The field of anthropogenic steppes, anthropogenic steppes with tree and wetland meadows are more than the forest formation. Natural conditions are effective on human activities in the field. This effect is especially felt in agriculture and animal husbandry activities.