An overview of best order fulfilment strategies in supply chain
Tedarik zincirinde en iyi sipariş verme stratejilerine genel bir bakış
  1. Tez No: 583834
  2. Yazar: KIYAN BEHIN FAR
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ERKUT AKKARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, İstanbul Türkiye ve metropol alanlarında çevrimiçi işletmeler için en iyi sipariş yerine getirme seçeneğinin araştırılmasını amaçlamaktadır. Özellikle mevcut literatürdeki araştırma boşluklarına dayanarak; müşteri memnuniyeti, malzeme taşıma, teslim süresi, nihai ürün maliyeti, ürün bulunabilirliği, envanter maliyetleri ve sermaye maliyeti olarak yedi kriterin ışığında en iyi alternatifi seçmeye çalışmaktadır. Sonuçlar sipariş yerine getirme süreçlerini önemli ölçüde etkileyecektir. Araştırmada, basit rastgele örnekleme tekniği kullanılarak, Türkiye'deki özel sektör çevrimiçi işletme yöneticileri popülasyonundan 34 katılımcının örneklendiği nicel araştırma tekniği kullanılmıştır. Veri analizinde uzman seçim yazılımı kullanılarak(Expert choice 11.0), Analitik Hiyerarşi Süreci uygulanmıştır. Araştırma bulguları, müşteri memnuniyeti, malzeme taşıma, teslimat süresi, nihai ürün maliyeti gibi ürün bulunabilirliği, stok maliyetleri ve sermaye maliyeti, Konularında Türkiye'deki çevrimiçi işletmeler için sipariş yerine getirme seçeneklerini önemli ölçüde edeğiştirebilecek sonuçlar içermektedir. Ayrıca, Türkiye'de online ticaret için en iyi sipariş yerine getirme seçeneğinin“açılan nakliye yöntemi”olduğu tespit edilmiştir. Ardından, araştırmanın sonuçları tartışılmıştır. Özellikle çevrimiçi işletme yöneticileri, şirket liderleri, hükümet liderleri ve yetkilileri, bu araştırmadan elde edilen bulguları, performans iyileştirme süreçlerini tasarlamak için kullanabilir.
Özet (Çeviri)
The present research aims at investigating the best order fulfilment option for online businesses in Istanbul Turkey and metropolis areas. In particularly based on research gaps in extent literature, the present research attempts to narrow the research gaps by hypothesising that seven criteria including costumer satisfaction, material handling, delivery lead time, cost of end product, product availability, inventory costs and cost of capital will significantly influence order fulfilment options. The research employs a quantitive research approach whereby 34 respondents were sampled form a population of online business managers in privet sector in Turkey, using a simple random sampling technique. Employing Expert choice software , the Analytic Hierarchy Process were conducted. The research found that; costumer satisfaction, material handling, delivery lead time, cost of end product, product availability, inventory costs and cost of capital significantly influence order fulfilment options for online businesses in Turkey. It was also found that the best order fulfilment option for online business in Turkey is drop-shipping method. Several implications from this research were discussed. In particular online business mangers, corporate leaders as well as government leaders and officials may use the findings of this research to justify the efforts in designing performance improvement interventions so that business lost in online platforms will be monitored and further enhanced among e-tailors in Turkey. Several other implications were further discussed.