İran İslam Cumhuriyetinde yaygın tarımsal eğitim üzerine bir araştırma
A Study on media-based agricultural extension in Iran Islamic Republic
- Tez No: 58384
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TALUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET DOKTORATEZİ İRAN İSLAM CUMHURİYETİNDE YAYGIN TARIMSAL E?İTİM ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Karim MOJTABAEİ Ankara Üniversitesi Fen Binleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabifim Dalı Danışman : Prof. Dr. Cemal TALU? 1997, Sayfa: 139 Jüri Prof Dr. Cemal TALU? Prof.Dr.SuatAKSOY Prof.Dr. Ömer Faruk YALÇIN Bu araştırmanın amaa, Iran islam Cıemhuriyetimde Bat Azerbaycan Böjgesfnin merkezi dan Urumrye ilinde yürütülen yaygın tarımsal eğitim çalışmalarının etkinliğinin ortaya konulmasıdır. Urum'ıyeye bağlı öğelerden birer ve Merkez ilçeden M olmak üzere toplam 5 köydeki tarım işletmesi sahiplerinin lamamı ana kitleyi oluşturmuş ve buradan anket uygulanacak örnek hacmi basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle 84 işletme olarak belirlenmiştir. Araştırmada deneklerin sosyo-ekonomik nitellerinin yanışına, tarımsal yayım elemanları, radyo, televizyon, tanımsal fuar ve kırsal tiyatrolara katlım ve yaıarlanma düzeyleri ortaya konulmuş ve yeni bir tanm tekniği öğrenme durumu ile çeşffli sosyoekonomik nitelikler arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Araştrma bulgularına göre; tüm deneklerin % 72.6'sı tarımsal yayım elemanı, % 60.7si televizyon, % 46.4'ü tarımsal fuar, % 41.7si radyo, % 33.3'ü basılı tanımsal yayınlar ve % 22.6'sı kırsal tiyatrolardan yeni bir tanm tekniği öğrendiklerini beOrtmişlerdir. Söz konusu yaygın tanımsal eğitim araçlanna katılanlar içinde öğrenme oranı; yayım elemanından öğrenenlerde % 85.9, kırsal tiyatrodan öğrenenlerde % 79.2, tarımsal fuarlardan öğrenenlerde % 70.9, televizyondan öğrenenlerde % 70.8, basılı tanımsal yayınlardan öğrenenlerde % 68.3 ve radyodan öğrenenlerde % 42.7dir. incelenen deneklerin yeni bir tanm tekniği öğrenme fle eğitim düzeyi, bitkisel üretim şekli, işletmede kayıt tutma, istetmede karar alma, kredi kullanma, şehire gidiş sıklığı ve gelir düzeyleri arasındaki iBşkiter genelde istatistiki açıdan önemli bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER Yaygın Tarımsal Eğitim, Küte iletişim Araçlan, Tanımsal Yeniliklerin Yayılması, Yeniliklerin Benimsenmesi, Yayım Çalışmalan
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT PhD. Thesis A STUDY ON MEDIA BASED AGRICULTURAL EXTENSION IN IRAN ISLAMIC REPUBLIC Karim MOJTABAEl Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof. Dr. Cemal TALU? 1997, Page: 139 Jury Prof.Dr.CemalTALU? Prof. Dr. Suat AKSOY Prof. Dr. ÖmerFarukYALgN The aim of this research is to put out the effectiveness of media based agricultural extension activities which are carried out in Urumiye Province of West Azerbaycan Region in Iran islamic Republic. The farmers in chosen 5 villages which 2 of them are from Central District and one each the other districts was formed the main population and the number of survey sample was determined as 84 by simple random sampling method. In this research, besides the socio economic characteristics of farmers, the participation and bene! levels from agricultural extension worker, radio, television, agricultural fairs and theatre were put out and also relationships between learning a new farm technique and socio economic characteristics were statistically analyzed. According to research results; the ratios of being informed a new farm technique of all samples 72.6 % is from agricultural extension members, 60.7 % is from television, 46.4 % is from agricultural fairs, 41.7 % is from radio, 33.3 % is from printed agricultural publications and 22.6 % is from rural theatres. The ratio being informed in total participants of those extension means are respectively, 85.9 % from agricultural extension members, 792 % from rural theatres, 70.9 % from agricultural fairs, 70.8 % from television, 68.3 % from printed agricultural publications and 42.7% from radio. The relationships between the level of being informed a newferm technique and socio economic characteristics such as, education level, the form of plant production, accounting, decision making, credit using, frequency of going to city center and income level were found statistically important KEYWORDS : Media Based Agricultural Extension, Mass Media, Difiüsbn of Innovations, Adaption of Innovations, Extension Education