İç Anadolu Bölgesi tarım işletmelerinde şeker pancarı üretiminin simülasyon yöntemiyle fonksiyonel analizi
Functional analysis of sugar beet production by simulation method on the farms in central Anatolia region
  1. Tez No: 58385
  2. Yazar: ERDEMİR GÜNDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
DOKTORA TEZİ İÇ ANADOLU BÖLGESİ TARIM İŞLETMELERİNDE ŞEKER PANCARI ÜRETİMİNİN SİMULASYON YÖNTEMİYLE FONKSİYONEL ANALİZİ Erdemir GÜNDO?MUŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ahmet ÖZÇELİK 1996, Sayfa: 164 Jüri : Prof Dr. Ahmet ÖZÇELİK : Prof.Dr. Mehmet BÜLBÜL : Prof.Dr. Rasih DEMİRCİ Bu araştırmanın amacı, iç Anadolu Bölgesi tarım işletmelerinde şeker pancarı üretim faaliyetinde fiziki üretim girdileri kullanım düzeyini tespit ederek, Cobb-Douglas tipi üretim fonksiyonu yardımıyla fonksiyonel analizini yapmak, ayrıca simulasyon yöntemiyle türetilecek veriler yardımıyla bölgeye uygun şeker pancarı üretim fonksiyonunu hesaplayabilmektir. Bu amaçla, İç Anadolu Bölgesinde en fazla şeker pancarı ekim alanına sahip 4 ilden(Ankara, Eskişehir, Konya ve Yozgat) ikişer ilçe ve her ilçeden de üçer köydeki şeker pancarı yetiştiren işletmeler, ana populasyonu oluşturmuştur. Anket uygulanacak örneK sayısı, basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile 120 adet olarak belirlenmiştir. İncelenen işletmelerde şeker pancarı üretim faaliyeti için dekara 108,39 saat erkek işgücüne, 2,2 saat traktör çekigücüne ve 10,1 saat motopomp kullanımına ihtiyaç olduğu hesaplanmıştır. Üretimde kullanılan diğer materyaller, 0,48 kg tohum, 1 18,37 kg gübredir. Anket yoluyla elde edilen verilere dayanılarak, şeker pancarı üretiminin fonksiyonel analizinde bağımlı değişken olarak(Y) şeker pancarı üretim miktarı, bağımsız değişken olarak(Xj ) ise erkek işgücü saat, çekigücü saat, gübre miktarı, sulama süresi şeker pancarı ekim alanı dikkate alınmıştır. Bağımlı değişken ile bağımsız değişkenler arasında; Y=3,1537 X^1573* X2009146 X30'14679 X/08121 X50'5615 (Se=0,03427) (R2=0,986) fonksiyonu elde edilmiş olup, X5'in üretim elastikiyeti %1, X2 'nin ise %5 ihtimal düzeyinde önemli bulunmuştur. Simulasyon yöntemiyle elde edilen şeker pancarı üretim fonksiyonu ise, Y= 3,08546 XfA672İ X20'07924 X30'13936 X/07803 X50'55829 (Se=0,033460) (R2=0,988) olup, bütün üretim elastikiyetleri %1 ihtimal düzeyinde önemli bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Simulasyon(Benzetim), Cobb-Douglas Üretim Fonksiyonu, Şeker Pancarı Fiziki Üretim Girdileri, Ekonometrik Analiz,
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Ph.D. Thesis FUNCTIONAL ANALYSIS OF SUGAR BEET PRODUCTION BY SIMULATION METHOD ON THE FARMS IN CENTRAL ANATOLIA REGION Erdemir GÜNDO?MUŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof. Dr. Ahmet ÖZÇELİK 1996, Page: 164 Jury : Prof. Dr. Ahmet ÖZÇELİK : Prof.Dr. Mehmet BÜLBÜL : Prof.Dr. Rasih DEMİRCİ The aim of this research is to determine the physical input requirements and functional analysis of sugar beet production by Cobb-Douglas type production function on the farms in Central Anatolia Region and also to calculate the appropriate sugar beet production function of Region by generating data with simulation method. For this purpose, from 4 provinces (Ankara, Eskişehir, Konya, Yozgat) that have the largest sugar beet production area in Central Anatolia Region, 2 districts were chosen for each province and three villages were chosen for each district in order to form the main population. The number of survey sample was determined as 120 by simple random sampling method. It was determined that for sugar beet production per decar 108.39 hours man labour, 2.2 hours tractor power and 10.1 hours motopomp power were needed. Other materials used for the production are 0,48 kg seed and 118.37 kg chemical fertilizer. For the functional analysis of sugar beet production, the production quantity was chosen as a dependent variable and man labour, tractor power, used chemical fertilizer, irrigation period and sugar beet production area are taken into consideration as independent variables. The relationship between dependent and independent variables is: Y=3,1537 X^15733 X20'09146 X30'14679 X/08121 X50'5615 (Se=0,03427) (R2=0,986).The production elasticity of X5 is found important(consequential) on 1 % and X2 is found important on 5% error ratio level statistically. The function derived from with simulation method is: Y= 3,08546 X^15727 X20-07924 X30'13936 X4007803 X50,55829 (Se=0,033460) (R2=0,988)AII production elasticities are found statistically important on 1% error ratio level. KEY WORDS : Simulation, Cobb-Douglas Production Function, Physical Inputs of Sugar Beet Production, Econometric Analysis