Duygusal denge ile duygusal bağlılık arasındaki ilişki: Bir meta analiz çalışması
The relationship between emotional balance and emotional commitment: A meta analysis study
  1. Tez No: 583868
  2. Yazar: ÖZGE TEKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM MAYATÜRK AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kişilik, bir bireyi diğerlerinden ayıran, organize edilen ve bütünleştirilen, gözlenebilir davranışların soyut hale gelmesiyle oluşan bir yapıdır. Kişilik ayrıca biyolojik, sosyal ve psikolojik koşullardan etkilenen bir süreci ifade etmektedir. Örgütsel bağlılık ise; sıklıkla araştırılan kapsamlı bir teoriye dayanan yönetilebilir ve bütünleyici güce sahip bir kavramdır. Söz konusu iki değişkenden kişiliğin, diğeri olan örgütsel bağlılık ile ilişkili olduğu ve onu etkilediği pek çok çalışmanın argümanını oluşturmaktadır. Söz konusu araştırmanın amacı, kişilik ile örgütsel bağlılık değişkenlerini bir arada inceleyen çalışmaların içerisinden duygusal denge ve duygusal bağlılık boyutları arasındaki ilişkinin yönünü ve boyutunu ortaya çıkarmaktır. Bu bağlamda meta analiz yöntemi kullanılmakta; araştırmanın örneklemini analize dahil etme kriterleri ışığında ele alınan ve 2010-2019 yılları arasında yayımlanmış 10 araştırma meydana getirmektedir. Etki büyüklüğünün hesaplanmasında Hedges's g kullanılmış, ardından heterojenlik testi yapılmış ve çalışmanın homojen olduğu görülerek Sabit Etkiler Modelinin kullanılmasına karar verilmiştir. Hesaplanan etki büyüklüğü değerine göre duygusal denge ve duygusal bağlılık arasındaki ilişkinin pozitif yönde ve orta düzeye yakın bir değerde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Personality is a structure that formed through the abstraction of attitudes that is separable, organizable and observable between individuals. Personality is also a process which is affected by biological, social and psychological conditions. Organizational commitment; is a manageable and complementary concept based on a comprehensive theory that is often researched. It is stated in most of the arguments that one of these variables, personality is related with organizational commitment and affects it. The purpose of this research is to reveal the direction and dimension of the relationship between emotional balance and emotional commitment dimensions in the studies that examines personality and organizational commitment variables together. In this regard, the meta-analysis method is being used; 10 studies published in the period 2010-2019 are considered in order to include in the analysis. To calculate effect size, Hedges'g has been used, following that a heterogeneity test has been made and as the studies has been homogenous, Fixed Effect Model has been decided to be used. According to the calculated effect size value, the relationship between emotional balance and emotional commitment was found to be positive and close to moderate level.