Instagram paylaşımlarındaki etkileşimin benlik duygusuna etkisi: Erciyes Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencileri örneği
The effect of the interection on instagram sharing on the sense of self
  1. Tez No: 583912
  2. Yazar: AYŞE ULUER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CINGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İletişimin şekil değiştiren yapısıyla birlikte karşımıza çıkan sosyal medya yeni bir iletişim mecrası olarak günümüz toplumlarında yerini almıştır. Sosyal ağlar üzerinden sağlanan iletişimin yaygın hale gelmesiyle birlikte zaman ve mekân kavramları önemini yitirmiştir. Çünkü iletişim artık anlık gelişmektedir. Bu durum bir yandan özgür bir alanı oluşturmaktayken öte yandan bilgi kirliliğine, zaman kaybına en önemlisi“ego”ların yarışına sebebiyet vermektedir. Sosyal ağ üzerinden yapılan paylaşımlar adeta 'ben eğleniyorum', 'ben mutluyum', 'ben sosyalim' tarzında mesajlar vermek üzere kurulu bir alan gibi görünmektedir. İnsanlar olabildiğinin en iyisini bu platformlarda paylaşmaya gayret etmektedir. Çünkü alınan beğeni ya da yorum doğrultusunda birey benliğini doğrulamaktadır. Dolayısıyla bu durum, sosyal medyadaki paylaşımların benlik ve kimlik sunumlarını da tartışılır hale getirmiştir. Tez çalışmasında nitel araştırma yöntemleri arasından seçilen derinlemesine mülakat tekniği uygulanmıştır. Erciyes Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Gazetecilik, Radyo-Televizyon ve Sinema ile Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümlerinden (normal ve ikinci öğretim) olmak üzere 41 öğrenciye önceden hazırlanmış sorular, yarı yapılandırılmış araştırma formlarına bağlı kalınarak yöneltilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler tematik olarak analiz edilmiştir. Bu çözümlemeler sonucunda bu Yüksek Lisans Tezi Erciyes Üniversitesi, İletişim Fakültesi lisans düzeyindeki öğrencilerinin Instagram hesaplarında paylaştıkları fotoğraf, video ve görsellere gelen beğenilerin özgüvenlerini olumlu yönde etkilediğini, benlik sunumu gerçekleştirdiklerini ve kendilerini olabilecekleri en ideal şekilde sunmaya özen gösterdiklerini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media with its changing structure which we face has taken place as a communication tool in today's society. With being widespread of communication on social networks, setting has lost its importance. Because communication is now instant. While this situation makes an independent zone, it also brings about infollution, wasting time and the most important one racing of egos. Shares on social media gives the idea that I am happy, I have a good time and I am extrovert. People are trying to share what he/she can do the best on social media. Because according to like or comment which people get from social media make them validate self-presentations.So this situation makes shares about ego and identity presentation on social media questionable. In-depth interview technique chosen among qualitative research methods has been implemented. Interviews have been conducted by interviewing 40 students from Erciyes University,Communication Faculty, Department of Journalism, Department of Radio, Television and Film and Department of Public Relations and Publicity with a semi-structured interview prepared before. The results which get at the end of the research are analyzed as thematic apperception test. As a result of these analyses this stgraduate thesis proves photos, videos and and likes for their shares affect undergraduate students at communication faculty, Erciyes University in a positive way ,carry out self-presentation and they can present themselves as possible as an ideal way.