Sodyum benzoat ve tartrazinin fare dermal ve ince bağırsak bağ dokusu mast hücrelerinde degranülasyon etkileri
  1. Tez No: 58392
  2. Yazar: SUNA KALENDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Doktora Tezi SODYUM BENZOAT VE TARTRAZİNÎN FARE DERMAL VE İNCE BA?IRSAK BA? DOKUSU MAST HÜCRELERİNDE DEGRANÜLASYON ETKİLERİ* Suna KALENDER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Turan GÜVEN 1997, Sayfa: 74 Jüri: Prof.Dr. İlker DURAK Prof.Dr. Zekiye SULUDERE Doç.Dr. Turan GÜVEN Bu çalışmada enjeksiyon ve ağız yoluyla verilen sodyum benzoat (100 mg/kg) ve tartrazinin (10 mg/kg) fare (Mus musculus domesticus) dermal ve ince bağırsak bağ dokusu mast hücreleri üzerindeki degranülasyon etkisi transmisyon elektron mikroskobu (TEM) ile incelenmiştir. Sodyum benzoat ve tartrazinin deri altına tek tek ve birlikte enjeksiyonundan 1, 6, 12 ve 24 saat sonra dermal bağ dokusu mast hücrelerindeki degranülasyon gözlenmiştir. Sodyum benzoatın deri altına enjeksiyonundan 1 saat sonra mast hücrelerinin granüllerinde ciddi bir etki meydana gelmezken; 6, 12 ve 24 saat sonra elektron-yoğun homojen granüller kaba tanecikli hale dönüşerek birbirleriyle kaynaşmışlardır. Tartrazinin enjeksiyonundan 1 ve 12 saat sonra mast hücrelerinde kısmi degranülasyon meydana geldiği halde, 6 saat sonra oldukça fazla iç degranülasyon gözlenmiştir. Enjeksiyondan 24 saat sonra ise belirgin bir degranülasyon tespit edilememiştir. Sodyum benzoat ve tartrazinin birlikte enjeksiyonundan 1, 6 ve 24 saat sonra orta derecede degranülasyon meydana gelirken, 12 saat sonra oldukça yaygın iç ve dış degranülasyon gözlenmiştir. Sodyum benzoat (100 mg/kg) ve tartrazin (10 mg/kg) tek tek ve birlikte ağız yoluyla 10, 20, 30 gün süre ile farelere hergün verildikten sonra dermal ve ince bağırsak bağ dokusu mast hücrelerindeki degranülasyon incelenmiştir. Sodyum benzoatın 10 ve 20 gün ağız yolu ile verilmesinden sonra dermal bağ dokusu mast Bu araştırma, 94-25-00-16 Numaralı Proje olarak A.Ü. Araştırma Fonu Tarafından desteklenmiştir.hücrelerinde düşük seviyede bir degranülasyon gözlenirken, 30 gün sonra daha ileri derecede degranülasyon tespit edilmiştir. Tartrazinin 10 gün ağız yoluyla verilmesinden sonra belirgin bir degranülasyon tespit edilememiş, 20 gün sonra kısmi degranülasyon, 30 gün sonra ise daha belirgin bir degranülasyon gözlenmiştir. Sodyum benzoat ve tartrazinin birlikte ağız yoluyla 10 gün verilmesinden sonra kısmi degranülasyon, 20 gün sonra oldukça belirgin degranülasyon, 30 gün sonra da degranülasyonda artış gözlenmiştir. Sodyum benzoatın 10 gün oral yolla verilmesinden sonra ince bağırsak bağ dokusu mast hücrelerinde herhangi bir yapısal değişiklik gözlenmemiş, 20 gün sonra degranülasyon başlangıcı, 30 gün sonra ise kısmi degranülasyon tespit edilmiştir. Tartrazinin ağız yoluyla 10 ve 20 gün verilmesinden sonra sodyum benzoat uygulamasına benzer sonuçlar tespit edilmiş, 30 gün sonra ise çok hafif degranülasyon gözlenmiştir. Sodyum benzoat ve tartrazinin birlikte 10 gün ağız yolu ile verilmesinden sonra etki gözlenmemiş, 20 gün sonra kısmi degranülasyon, 30 gün sonra ise degranülasyonda belirgin bir artış gözlenmiştir. Sonuç olarak, hem dermal bağ dokusu mast hücreleri hem de ince bağırsak bağ dokusu mast hücrelerinde, en fazla etki sodyum benzoat ve tartrazinin birlikte verildiği grupta, daha sonra sodyum benzoatın tek başına verildiği grupta, en az ise tartrazinin tek başına verildiği grupta gözlenmiştir. Ayrıca oral uygulamalarda zamana bağlı olarak degranülasyon derecesinde bir artış gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Mast hücresi, degranülasyon, gıda katkı maddeleri, sodyum benzoat, tartrazin
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis DEGRANULATION EFFECTS OF SODIUM BENZOATE AND TARTRAZINE ON THE DERMAL AND CONNECTIVE TISSUE MAST CELLS OF SMALL INTESTINE OF MOUSE* Suna KALENDER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Assoc.Prof. Turan GÜVEN 1997, Page: 74 Jury :Prof.Dr. İlker DURAK Prof.Dr. Zekiye SULUDERE Doç.Dr. Turan GÜVEN The degranulation effects of orally and intradermally injected sodium benzoate (100 mg/kg) and tartrazine (10 mg/kg) on the dermal and connective tissue mast cells of small intestine of mouse (Mus musculus domesticus) have been studied by transmission electron microscopy (TEM). Examination of the degranulation have been carried out 1, 6, 12 and 24 hours after the intradermal injection of the both additives singly and together. No considerable effect has been observed 1 h after the injection of sodium benzoate but, at the end of 6 h, 12 h and 24 h periods, electron-dense homogen granules in the mast cells have been found to be transformed into a coarsely grained form and fused each other. Tartrazin alone has been found to cause a partial degranulation after 1 h and 12 h from the injection. However, at the end of the 6 h period an internal degranulation was predominant. Apperence of the degranulation has virtually dissappeared after 24 hours. The simültane injection of sodium benzoate and tartrazine has been found to result in medium-extent degranulation at 1 h, 6 h and 24 h from the injection, whereas widespread internal and external degranulation was the case at 12 h. The mice have also been fed once a day with sodium benzoate (100 mg/kg) and tartrazine (10 mg/kg) orally, for 10 day, 20 day and 30 day periods, and at the end of each period, the mast cells of the dermal and intestinal connective tissues were examined This research which has number 94-25-00-16 was supported by The Research Found of Ankara University.for degranulation. Oral intake of sodium benzoate for 10 day and 20 day periods have led to a low degree of degranulation on the dermal mast cells. At the end of the 30 day period, the degree of degranulation was noticeably higher on the same cells. Oral intake of tartrazine for a period of 10 days was found to cause no degranulation at all, but a partial degranulation on 20th days and a more evident degranulation at 30th days from the first intake have been noticed. The simültane oral intake of the both additives have been found to have caused a partial degranulation in 10 days a more noticeable degranulation in 20 days and further degree of degranulation in 30 days. As to the intestinal connective tissue mast cells, oral intake of sodium benzoate alone has been found to have resulted in no structural change in 10 days, at the begining of degranulation in 20 days and a partial degranulation in 30 days. Tartrazine alone had the same effect in 10 days and 20 days, but it has caused a very slight degranulation in 30 days. The two additives together have been found to have caused no change in 10 days, a partial degranulation in 20 days and a remarkably increased degranulation in 30 days, when introduced orally. In brief, both intestinal connective tissue mast cells and the dermal mast cells are found to have been effected mast cells when sodium benzoate and tartrazine were introduced together. Sodium benzoate alone appears to be more effective than tartrazine. The degree of degranulation is much more time-dependent in the case of oral introduction. KEY WORDS: Mast cell, degranulation, food additives, sodium benzoate, tartrazine