İleri teknoloji yüksek sıcaklık süperiletken malzemelerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparationand characterization of advanced technological high temperatures superconducting materials
  1. Tez No: 58395
  2. Yazar: ÖZER ÖZOĞUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSIN AYDINURAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Doktora Tezi İLERİ TEKNOLOJİ YÜKSEK SICAKLIK SÜPERİLETKEN MALZEMELERİN HAZIRLANMASI VE KARAKTERİZASYONU ÖzerÖZO?UL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dab Danışman : Prof. Dr. Arsın AYDINURAZ 1997, Sayfa : 132 Jüri : Prof. Dr. Arsın AYDINURAZ Doç. Dr. İrfan AKGÜN Doç. Dr. R, Haluk MUTLU Yüksek sıcaklık süperiletkenlerin magnetik davranış biçimlerini belirli yaklaşımlar altında ortaya koyan Bean ve Kim kritik durum modelleri geniş bir biçimde tartışılmıştır. Bu modeller kullanılarak yapılan hesaplamalarda, Kim modelindeki p paremetresinin magnetizasyon eğrilerinin biçimini belirlediği ve doğal olarak temel ve yüksek harmonik alınganlıklara etkisi olduğu bulunmuştur. Bu gözlemler sonucu, küçük p değerlerindeki (p < 10) davranışın, tanecikler arası etkileşmenin olduğu süperiletkenlerin karakteristik magnetik davranışlarına benzer davranışlara karşı geldiğine dikkat çekilmiştir. Bu anlamda p paremetresinin bir düzen paremetresi gibi davrandığı ve büyük p (p>1000) değerlerinin homojen ve çiftlenme mekanizmasının savsaklanabileceği son derece zayıf çiftlenmiş veya tek kristal süperiletkenler için geçerli olabileceği önerilmiştir. Bu yaklaşım, elde edilen Bi 2212 tek kristalinde sıcaklığın ve magnetik alan genliğinin fonksiyonu olarak yapılan temel ve yüksek harmonik alınganlık ölçümleri ile doğrulanarak p paremetresinin bir düzen paremetresi gibi davrandığı sonucuna ulaşılmıştır. II. tip süperiletkenlerde yapısal özelliklerin belirlediği kayıp mekanizmaları kritik durum modelleri çerçevesinde kısmi eritme yöntemi ile elde edilen Bİ2212 numunesinde tartışılmıştır. Söz konusu numune ile yapılan üçüncü harmonik alınganlık ölçümlerinde, küçük alanlarda(Ho
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis PREPARATION AND CHARACTERIZATION OF ADVANCED TECHNOLOGICAL HIGH TEMPERATURE SUPERCONDUCTING MATERIALS Özer ÖZO?UL University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor : Prof. Dr. Arsın AYDINURAZ 1997, Page : 132 Jury: Prof. Dr. Arsın AYDINURAZ Assoc. Prof. Dr. İrfan AKGÜN Assoc. Prof. Dr. R. Haluk MUTLU Bean and Kim critical state models which clarify, in certain approximations, the magnetic behaviors of the high temperature superconductors are discussed in detail. In the calculations using these models, it is found that the p parameter of the Kim model determines die shape of the magnetization curves and hence effects the fundamental and higher harmonic susceptibilities. As a result of these observations it is emphasized that the behavior of the lower p values (p1000) could be valid for homogeneous weakly coupled or for single crystal superconductors. This approach is verified by use of the magnetic field amplitude and temperature dependent measurements of fundamental and higher harmonic susceptibility of the prepared Bi 2212 single crystal, and it is concluded that the p parameter behaves like an order parameter. Loss mechanisms determined by the structural properties of type BE superconductors are discussed within the frame of the critical state models on the Bi 2212 sample prepared by partially melt - textured method. In the measurements of the third harmonic susceptibility of the sample in question, it is observed that the expansion just like a tail which is formed near Tc at lower fields (Ho