Minimal süpersimetrik standart model ve yüksek enerjili foton-proton çarpışmaları
Minimal supersymetric standart model and high energy foton-proton collisions
  1. Tez No: 58394
  2. Yazar: AYFER KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ULVİ YILMAZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
I ÖZET Doktora Tezi MİNİMAL SÜPERSİMETRİK STANDART MODEL VE YÜKSEK ENERJİLİ FOTON-PROTON ÇARPIŞMALARI Ayfer Kandemir Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Ali Ulvi YILMAZER 1997, Sayfa: 95 Jüri : Prof.Dr. Yiğit GÜNDÜÇ Prof.Dr. Z. Zekeriya AYDIN Prof.Dr. Ali Ulvi YILMAZER. Bu çalışmada, standart modelin ötesindeki yeni fiziği anlamak için düşük enerjili (100 GeV-1 TeV) bir süpersimetrik genişletme olan minimal süpersimetrik standart model incelenmiştir (MSSM). Bu model çerçevesinde süpersimetrik parçacıkların üretilmeleri, günümüzdeki pp (pp), e+e~ ve ep çarpıştıranlarında özetlenmiştir. Daha sonra gelecekte kurulması önerilen jp çarpıştırıcılarının fiziksel programları çerçevesinde bazı süpersimetrik parçacıkların (skaler kuarklar ve gluinolar gibi) üretim tesir kesitleri, çarpışan demetlerin polarizasyonları da göz önüne alınarak farklı enerji ve ışınlılık değerlerine sahip makinalarda hesaplanmıştır. Skuark ve gluinolar için gözlenebilir üst kütle sınırları bulunmuş ve sonuçlar tartışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ayar teoriler, derecelenmiş Lie cebiri, minimal süpersimetrik standart model, süperalan, süpereş, skuark, gluino, jp çarpıştırıcısı.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Ph.D. Thesis MINIMAL SUPERSYMMETRIC STANDART MODEL AND HIGH ENERGY PHOTON-PROTON COLLISIONS Ayfer Kandemir Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor: Prof.Dr. Ali Ulvi YILMAZER 1997, Page: 95 Jury. Prof.Dr. Yiğit GÜNDÜÇ Prof.Dr. Z.Zekeriya AYDIN Prof.Dr. Ali Ulvi YILMAZER In this work to understand the new physics beyond the Standart Model, the Minimal Supersymmetric Standart Model (MSSM) which is a low-energy (100 GeV-1 TeV) supersymmetric extension is examined. In this framework, the production of the supersymmetric particles is considered at the present pp (pp), e+e~ and ep colliders. Then the production cross sections of some supersymmetric particles (such as scaler quarks and gluinos) are calculated in the machines having different energy and luminosity values by considering the polarization of the colliding beams, whithin the framework of the physics programs of recently proposed 7p colliders. The observable upper mass limits for the squarks and gluinos are found and the results are discussed. KEY WORDS: Gauge theories, graded Lie algebras, minimal supersyininetiic standat model, superfield, superpartner, squark, gluino, 7p-collider.