Students and instructors' perceptions of elective theme-based courses in an English preparatory school
Öğrenci ve öğretmenlerin bir İngilizce hazırlık okulundaki seçmeli tema-temelli derslere ilişkin algıları
- Tez No: 584012
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki bir üniversitedeki İngilizce Hazırlık Programına eklenmiş Seçmeli Tema-temelli derslerle ilgili öğrenci ve eğitmenlerin algılarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamdaki dersler gönüllü öğretmenler tarafından hazırlanmış ve çeşitli temalarda öğrencilere sunulmuştur. Bu çalışmada, öğrencilerin ve öğretim elemanlarının algılarını araştırmak için karma yöntem durum çalışması tasarımı kullanılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, algılarını ortaya çıkarmak için kurslara katılan öğrencilere bir öğrenci anketi uygulanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında 26 öğrenci ve 13 farklı dersi hazırlayan ve öğreten 10 öğretim elemanı ile görüşülmüştür. Ankete verilen yanıtlar SPSS yazılımı ile analiz edilmiş ve ortalama değerler ve ANOVA testlerinin sonuçları yorumlanmıştır. Görüşmeleri analiz etmek için içerik analizi yapılmıştır. Analiz sonuçları, öğrencilere ilgi duydukları içeriği seçme fırsatı verilmeleri halinde seçmeli tema-tabanlı dersler hakkında olumlu algılarının oluştuğunu göstermiştir. Ayrıca, öğrenciler derslerinde ilgi çekici içeriğin önemini vurgulamışlardır. Öğretmenlerin dersin içeriğine olan ilgisinin öğrencilerde olumlu bir algıya yol açtığı da ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore perceptions of students and instructors on Elective Theme-based Courses embedded to an English Preparatory Program at a university in Turkey. The courses in scope were prepared by volunteer teachers and offered to students in various themes. In the present study, a mixed method case study design was employed to investigate perceptions of students and instructors. In the first phase of the study, a student survey was administered to students who attended the courses to elicit their perceptions. In the second phase of the research, 26 students and, 10 instructors who prepared and taught the thirteen different courses were interviewed. Answers of the survey were analyzed with SPSS software and mean values and results of ANOVA tests were interpreted. Content analysis was carried out to analyze interviews. The results of the analyses showed that students have positive perceptions towards Elective Theme-based courses if they were given the opportunity to choose the content they are interested in. Furthermore, they praised the importance of interesting content in their courses. It was also revealed that instructors' interest on content of the course cause a positive perception towards students.