Müzik eğitimi alan ve almayan ergenlerin empatik becerilerinin ve uyum düzeylerinin incelenmesi
Empathic skills and adjussment levels of adolescents getting or not getting education in music
  1. Tez No: 58407
  2. Yazar: AYSEL KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİNE MANGIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Doktora Tezi MUZIK EGÎTIMI ALAN VE ALMAYAN ERGENLERİN EMPATİK BECERİLERİNİN VE UYUM DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ Aysel KOKSAL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Çocuk Gelişimi) Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mine MANGIR 1997, Sayfa: 134 Jüri: Prof. Dr. Mine MANGIR Prof. Dr. Nergis GÜVEN Doç. Dr. Neriman ARAL Bu araştırma, müzik eğitimi alan ve almayan ergenlerin empatik becerileri ve uyum düzeyleri arasındaki ilişkinin saptanması ve cinsiyet, sınıf düzeyi, kardeşe sahip olup olmama, doğum sırası, anne öğrenim düzeyi ve baba öğrenim düzeyi gibi değişkenlerin ergenlerin empatik becerileri ile uyum düzeyleri üzerinde etkilerinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırma, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı ve Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Devlet Konservatuvarı'na devam eden 103 ergen ile Özel Arı Koleji lise düzeyine devam eden 103 ergen olmak üzere toplam 206 ergen üzerinde yürütülmüştür.Ill Araştırmada, ergenler ve ebeveynler hakkında genel bilgileri toplayabilmek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, ergenlerin empatik beceri düzeylerini belirleyebilmek amacıyla“Empatik Beceri Ölçeği-B Formu (EBÖ- B Formu)”, uyum düzeylerini belirleyebilmek için ise“Hacettepe Kişilik Envanteri (HKE)”kullanılmıştır. Müzik eğitimi alan ve almayan ergenlerin empatik beceri düzeyleri ve uyum düzeylerinde cinsiyetin, sınıf düzeyinin, kardeş sayısının, doğum sırasının, anne öğrenim düzeyinin, baba öğrenim düzeyinin farklılığa neden olup olmadığını saptamak amacıyla“Çift Yönlü Varyans Analizi”, empatik beceri düzeyleri ve uyum düzeyleri arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla ise“Korelasyon Katsayısı Önemlilik Testi”yapılmıştır. Araştırma sonucunda, müzik eğitimi alıp almamanın cinsiyetin, sınıf düzeyinin, kardeşe sahip olup olmamanın, doğum sırasının, anne öğrenim düzeyinin ve baba öğrenim düzeyinin ergenlerin empatik beceri puanlan üzerinde istatiksel açıdan önemli bir farklılığa neden olmadığı bulunmuştur (P>0.05). Müzik eğitimi alıp almamanın ve müzik eğitimi ile kardeşe sahip olup olmama interaksiyonun ergenlerin kişisel uyum ve genel uyum puanları üzerinde; cinsiyetin ergenlerin kişisel uyum puanları üzerinde.01 ve.05 düzeylerinde anlamlı farklılık yarattığı (P0.05) saptanmıştır. Ayrıca, yapılan korelasyon katsayısı önemlilik testi sonucunda ergenlerin empatik becerileri ile kişisel, sosyal ve genel uyumları arasında ilişkinin istatiksel açıdan önemli olmadığı bulunmuştur (P>0.05). Araştırma sonucunda, anne-babalara ve çeşitli kuruluşlara bazı öneriler getirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Müzik Eğitimi, Empatik Beceri, Kişisel Uyum, Sosyal Uyum, Genel Uyum.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph. D. Thesis EMPATHIC SKILLS AND ADJUSSTMENT LEVELS OF ADOLESCENTS GETTING OR NOT GETTING EDUCATION IN MUSIC Aysel KOKSAL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics (Child Development) Supervisor: Prof. Dr. Mine MANGIR 1997, Page: 134 Jury: Prof. Dr. Mine MANGIR Prof. Dr. Nergis GÜVEN Assoc. Prof. Dr. Neriman ARAL The research was conducted to determine the relation between empathic skills and adjustment levels of adolescents getting or not getting education in music, and also find out the impact of some variables suh as sex, class level, number of siblings, birth order, eduation of the parents on empathic skills and adjustment of adolescents. Research sample was totally 206 adolescents, 103 of which attending Universty of Hacettepe Ankara State Conservatory and University of Nine September Izmir State Conservatory. Also the other 103 attending High Shool Level of Private Arı Koleji. In thestudy, three types of forms were conduted; namey:“Individual Information Form (to collet information about the adolescents and their parents), Empathic Skill Inventory-B Form (to determine the empathic skill levels of the adolescents), Hacettepe Personality Inventory (to discover adjustment levels of adolescents). ”Two Way Classification Analysis of Variance“ was used to find out the impact of sex, class level, number of the siblings, birth order, education of parents on empathic skill levels and adjustment levels of the subjects; and also ”Correlation Coeffiarent Significant Test" used to find out the relation between empathic skill levels and adjustment levels of adolescents respectivelly. As a conclusion; the effect of getting or not getting musical education sex, class level, number of the siblings, birth order, education of parents were not found bi statistically significant on the empathic skill scores of adolesent s (P> 0.05). Whether or not getting musical education and the siblings and musical eduation on general adjustment scores and individual adjustment scores while sex on individual adjustment scores of the subjects caused significant differences on the levels of.01,.05 (P0.05). As results of the research, suggestion were made to parents and also to various organizations. KEY WORDS: Musical Education, Empathic Skill, Individual Adjustment, Social Adjustment, General Adjustment