Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde cumhurbaşkanının yürütme yetkisi ve sorumlulukları
The executive authority and responsibilities of president in presidency government system
  1. Tez No: 584199
  2. Yazar: MURAT YİĞİTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Türkiye'de güçlü ve istikrarlı bir yönetim için başkanlık sisteminin gerekliliği çoğu siyasi lider tarafından dile getirilmiştir. Ülkemizde eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan tarafından kurulan Milli Nizam Partisinin 1970'li yıllarda ilan edilen parti programında, güçlü bir icra için Başkanlık sisteminin gerekli olduğu vurgulanmıştır. Alparslan Türkeş'te ''Dokuz Işık'' adlı milliyetçi manifestosunda bu sistemin Türk törelerine en uygun sistem olduğunu ifade etmiştir. Süleyman Demirel ise, Başkanlık sistemini savunmakla kalmamış, 1980 yılında geçiş süreci önerisi olarak Cumhurbaşkanın halk tarafından seçilmesini öneren teklifi parlamentoya sunmuştur. Bunların yanında şüphesiz, Başkanlık sistemini söylemlerin ötesinde sistemli bir şekilde ve şiddetle arzulayan lider Turgut Özal idi. Recep Tayyip Erdoğan ise Başkanlık sistemine geçilmesi konusunda en somut ve kararlı adımları atan liderdir. Önceki siyasi liderlerin vurgulayıp hayata geçiremediği hükümet sistemi değişikliği konusunda, halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti ve MHP'nin destekleriyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişi ifade eden 16 Nisan 2017 referandumunu evet oyları ile sonuçlandırmıştır. Bu tarihten itibaren de ülkemizde hükümet rejimi olarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmiştir. Yeni sistemle beraber, ülkemizde uygulanan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde yürütme erkini, tek başına Cumhurbaşkanı elinde bulundurmaktadır. Eski sistemde yürütme organının içerisinde yer alan Bakanlar Kurulu kaldırılmış olup, Cumhurbaşkanına yürütmeye ilişkin yetki ve sorumluluklarında yardımcı olmak amacıyla Kurullar, Ofisler ve Başkanlıklar kurulmuştur. Ayrıca Cumhurbaşkanının, üst düzey kamu görevlilerini atama ve kararname çıkarma gibi yetkileri de yeni sistemle beraber gelen değişikliklerdendir.
Özet (Çeviri)
The necessity for a strong and stable management of the presidential system in Turkey has been expressed by most of the political leaders. In the party program of the National Ordinary Party, which was established by a former Prime Minister Necmettin Erbakan in the 1970s, it was emphasized that the presidential system was necessary for a strong executive. In his nationalist manifesto named“Dokuz Işık”, Alparslan Türkeş stated that this system is the most suitable system for Turkish customs. Furthermore, Süleyman Demirel not only defended the presidential system but also offered to the parliament the proposal that the president should be elected by the public as a proposal for the transition process in 1980. Besides these, undoubtedly, the leader who desired the presidential system- beyond the discourses- systematically and strongly was Turgut Özal. Recep Tayyip Erdoğan is the leader who has taken the most concrete and decisive steps in the transition to the presidential system. On the change of the government system, which could be emphasized but not implemented by previous political leaders, Recep Tayyip Erdoğan, the first president elected by the people, concluded the referendum with“Yes”votes on 16th April, in 2017, with the support of the Justice and Development Party (AK Parti) and the Nationalist Movement Party (MHP). As of this date, the government regime in our country has been changed to the Presidential Government System. With the new system, the President is the one who has the power of executive power in the presidential government system implemented in our country. In the former system, the Council of Ministers within the executive organ was abolished and the Boards, Offices and Presidencies were established to assist the President in his authority and responsibilities for execution. In addition, the authorities of the president to appointment high-level public officials and to make bylaws are among the changes that come with the new system.