Kapya biberde Fusarium proliferatum (Matsush.) Nirenberg ex Gerlach & Nirenberg, (1976) ile biyolojik mücadele imkânlarının araştırılması
An investigation of biological control possibilities against Fusarium proliferatum (Matsush.) Nirenberg ex Gerlach & Nirenberg, (1976) on conic red pepper
- Tez No: 584200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF TOZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Hastalık etmenlerinin mücadelesinde kullanılan kimyasallar fitotoksite, kalıntı, çevre kirliliği ve insan sağlığına zararlı etkileri nedeniyle problem oluşturmaktadırlar. Son yıllarda çevre ve insan sağlığı bilincinin gelişmesi ile bitkisel ürünlerde kalıntı sorunu yaratan bitki koruma ürünlerine alternatif arayışından dolayı, çevre dostu preparatların kullanımında artış görülmektedir. Bu çalışmada da ülkemiz ve dünyada önemli bir bitki olan Solanacae (Patlıcangiller) familyasından biberde, toprak kökenli kök çürüklüğü (çökerten) hastalığı etmeni Fusarium proliferatum'a karşı biyolojik mücadele ajanı olabilecek bakteri strainleri ve fungus izolatlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan sürvey çalışmalarında hastalıklı biber meyvelerinden 4 adet F. prolifetarum izolatı elde edilmiştir. Bu izolatlara Koch postülatı metodu uygulanarak en virülant olan izolat belirlenmiş ve çalışmanın diğer aşamalarında bu izolat kullanılmıştır. Biyoajan olarak ise, daha önce yürütülen çalışmalarda; ülkemizde farklı coğrafik alanlardan çeşitli yabani ve kültür bitkilerinin kök rizosfer ve toprak üstü kısımlarından izole edilerek Mikrobiyal Tanı Sistemi (MIS)'ne göre tanılanmış olan 52 adet bakteri straini ile daha önce yapılan çalışmalarda etkililiği farklı bitki patojenlerine test edilerek başarılı sonuç alınmış ve moleküler yöntemlerle tanısı yapılmış olan Tricoderma harzianum türüne ait toplam 2 fungus izolatı kullanılmıştır. Çalışma in vitro ve in vivo şartlarda olmak üzere iki farklı aşamada yürütülmüştür. In vitro şartlarda ikili kültür testlerin de kullanılan toplam 52 bakteri straininden en etkili olan 5'i in vivo şartlarda test edilmiş ve 3'ü başarılı sonuç vermiştir. 2 fungal izolatın ise hem in vitro hem de in vivo şartlarda etkili olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın in vivo aşaması etkili olduğu belirlenen bu 5 bakteri straini ve 2 fungal izolat kullanılarak yapılmıştır. In vivo denemeleri 3'er tekerrürlü ve her saksıda 1 bitki olacak şekilde kurulmuştur. Sonuç olarak kapya biberde önemli kayıplara neden olan F. proliferatum'un mücadelesinde biyokontrol ajanı olarak Bacillus subtilis, Pseudomonas chlororaphis ve Bacillus sp. ile T. harzianum türlerinin kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The chemicals used in the fight against disease factors are a problem due to phytotoxicity, residues, environmental pollution and harmful effects on human health. In recent years, the use of environmentally friendly preparations has increased due to the development of environmental and human health awareness and the search for alternatives to plant protection products that cause residual problems in plant products. In this study, it was aimed to determine the bacterial strains and fungus isolates which could be the biological control agent against Fusarium proliferatum which is a root rot (collapsing) disease in pepper from Solanacae (Eggplant) family which is an important plant in our country and in the world. In the survey studies, 4 F. prolifetarum isolates were obtained from diseased pepper fruits. The most virulent isolate was determined by applying Koch postulate method to these isolates and this isolate was used in the other stages of the study. As a bioagent, in previous studies; 52 bacteria strains isolated from the root rhizosphere and aboveground parts of various wild and cultivated plants from different geographical areas in our country were identified according to the Microbial Identification System (MIS). A total of 2 fungi isolates of Tricoderma harzianum were used. The study was carried out in two different stages, in vitro and in vivo. Of the 52 bacterial strains used in vitro in dual culture tests, the 5 most effective strains were tested in vivo and 3 yielded successful results. 2 fungal isolates were found to be effective in both in vitro and in vivo conditions. The in vivo stage of the study was carried out using 5 bacterial strains and 2 fungal isolates which were found to be effective. In vivo experiments were performed with 3 replications and 1 plant per pot. At the end of the study, it was observed that 3 bacteria strains and 2 fungi isolates are effective in the treatment of F. proliferatum under in vivo conditions. As a result, it was determined that Bacillus subtilis, Pseudomonas chlororaphis, Bacillus sp. and T. harzianum can be used as biological control agent in the control of F. proliferatum which causing diseases on peppers.