Nesnellik ve İslamofobi bağlamında Batı'nın Orta Doğu'ya yaklaşımının analizi
Analysis of the approach of the west to the Middle East in the context of objectivity and İslamophobia
  1. Tez No: 584206
  2. Yazar: YILMAZ CABİR SAPARCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER TAYYAR ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez çalışmasında Batı'nın Orta Doğu'ya yaklaşımı, nesnellik ve İslamofobi bağlamında ele alınmıştır. Öncelikle“nesnellik”ve“İslamofobi”kavramları incelenmiş, temelleri teorik olarak sorgulanmıştır. Bu iki kavram kullanılarak analiz çerçevesi oluşturulmuş, Batı'nın Orta Doğu'ya yaklaşımı somut olaylar üzerinden incelenmiştir. Buna göre nesnellik ilkesinin sosyal bilimlerde uygulanmasının zor olduğu, Batı'nın da Orta Doğu'ya yaklaşımında taraflı olduğu görülmüştür. İslamofobi, Avrupa'da sorunsallaştırılan ve siyasi olarak kullanılan bir olgudur. Korkudan ziyade düşmanlık içermektedir. Batı, savunuculuğunu yaptığı evrensel değerleri çıkarları için göz ardı edebildiği görülmüş, buna dair birçok olay örnek gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the West's approach to the Middle East is discussed in the context of objectivity and Islamophobia. Firstly, the concepts of“objectivity”and“Islamophobia”have been examined and their foundations have been questioned theoretically. Using these two concepts, an analysis perspective was formed and the West's approach to the Middle East was examined through concrete events. Accordingly, it has been observed that the principle of objectivity is difficult to apply in social sciences and that the West is biased in its approach to the Middle East. Islamophobia is problematicized and a phenomenon that is used politically in Europe. It involves hostility rather than fear. It has been seen that the West can ignore the universal values that it advocates for its interests, and many events have been cited as examples.