Ipard programı kapsamındaki desteklerin kırsal kalkınmaya etkisi: Diyarbakır ili örneği
Effect of the supports within the scope of ipard programme on the rural development: The case of Diyarbakır province
- Tez No: 641980
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Avrupa Birliği'nin Ortak Tarım Politikası çerçevesinde aday ve potansiyel aday ülkelere yönelik oluşturduğu Katılım Öncesi Yardım Aracı'nın beş bileşeni bulunmaktadır. Bu beş bileşenden biri Kırsal Kalkınma (IPARD) programıdır. Program ile kırsal alanlardaki projeler desteklenmektedir. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu IPARD programını yönetmekten ve kontrol etmekten sorumludur. IPARD programı kapsamında Türkiye'de bulunan 42 ile destek verilmektedir. Bu iller arasında Diyarbakır ili de bulunmaktadır. TKDK Diyarbakır İl Koordinatörlüğü 2011 yılında proje başvurularını almaya başlamıştır. Çalışmada, Diyarbakır ilinde IPARD Programı kapsamındaki destekler incelenmiştir. Uygulanan Anketler ile programın kırsal kalkınmaya etkileri araştırılmıştır. IPARD programının yerel ekonomiye, istihdama, üretime olumlu katkıları olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Instrument for Pre-Accession Assistance (IPA) that the European Union has created for candidate and potential candidate countries within the framework of the Common Agricultural Policy, has five components. One of these five components is the Rural Development (IPARD) programme. The program supports projects in rural areas. The Agriculture and Rural Development Support Institution (ARDSI) is responsible for managing and caryying out the IPARD Programme. The IPARD programme supports projects in 42 provinces in Turkey. Diyarbakır is also one of these provinces. Diyarbakır Provincial Coordination Unit for ARDSI started to examine projects on 2011. Within the scope of the study, the supports under IPARD Programme are analyzed in Diyarbakır. Also, the effect of programme on rural development measured by questtionnaire. As a result of the questionnaires, it can be concluded that the IPARD programme has positive contributions to local economy, employment and production.