Örgütsel bağlılık algısının psikolojik iyi oluşa etkisi: Sağlık çalışanları ile banka çalışanları arasında bir karşılaştırma
The effect of organizational commitment perception on psychological well-being: A comparison between health employees and bank employees
  1. Tez No: 584234
  2. Yazar: BURHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ PARLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada örgütsel bağlılık düzeyinin psikolojik iyi oluşa etkisi ölçülmek istenmiş ve sağlık çalışanları ile banka çalışanları arasında bir karşılaştırma yapılmıştır. Araştırmamız Gaziantep ilinde hizmet veren Özel Hatem Hastanesi ve QNB Finansbank A.Ş. Gaziantep Şubeleri ile Güneydoğu Anadolu Bölge Müdürlüğü çalışanları olmak üzere toplam 250 katılımcı ile tamamlanmıştır. Katılımcılara gönüllük esası dahilinde örgütsel bağlılık ölçeği, psikolojik iyi oluş ölçeği ve demografik bilgilerini sorgulayan bir anket çalışması yapılmıştır. Uygulanan ölçeklerde örgütsel bağlılık ölçeği; duygusal, devam ve normatif bağlılık düzeyi olmak üzere 3 alt boyut ve 18 maddeden oluşmaktadır. Psikolojik iyi oluş ölçeği ise tek boyut ve 8 ifadeden oluşmaktadır. Elden edilen veriler SPSS 21 (Statistical Package for the Social Sciences) programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada frekans analizi, güvenirlik testi, normal dağılım analizi, bağımsız t testi, , tek yönlü varyans analizi (Anova), korelasyon analizi, basit ve çoklu regresyon analizleri ile hipotezler test edilmiştir. Analizler sonucunda örgütsel bağlılık düzeyinin psikolojik iyi oluşa pozitif yönlü etki ettiğini ve sağlık çalışanlarında bu etkinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Alt boyutların incelenmesinde ise duygusal bağlılığın örgütsel bağlılığa etkisinin kısmen olduğu ve banka çalışanlarında bu etkinin sağlık çalışanlarına oranla yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Normatif bağlılık düzeyinin psikolojik iyi oluş üzerinde etkili olmadığı, her iki meslek grubu için de negatif yönlü ve anlamsız olduğu ortaya çıkmıştır. Son olarak devam bağlılığının psikolojik iyi oluşa etkisi ölçülmüş, bu etkinin pozitif yönde anlamlı ve sağlık çalışanlarının anlamlılık düzeyinin daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to measure the effect of organizational commitment on psychological well-being and a comparison was made between health and bank employees. Our research was completed with 250 participants, including the employees of the Özel Hatem Hastanesi and QNB Finansbank A.Ş. Gaziantep Branches and the Southeastern Anatolia Regional Directorate in Gaziantep. A questionnaire questioning the organizational commitment scale, psychological well-being scale and demographic information was conducted on a voluntary basis. In the applied scales, organizational commitment scale; emotional, continuation and normative commitment level consists of 3 sub-dimensions and 18 items. The psychological well-being scale consists of one dimension and 8 expressions. Data were analyzed by SPSS 21 (Statistical Package for the Social Sciences). In our research, frequency analysis, reliability test, normal distribution analysis, independent t test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation analysis, multiple and simple regression analysis and hypotheses were tested. As a result of the analyzes, it was found that the level of organizational commitment had a positive effect on psychological well-being and this effect was higher in health workers. In the analysis of the sub-dimensions, it was found that the effect of emotional commitment on organizational commitment was partially and this effect was higher among bank employees compared to health care workers. It was found that normative commitment level was not effective on psychological well-being and was negative and meaningless for both occupational groups. Finally, the effect of attendance commitment on psychological well-being was measured, and this effect was found to be positive and the level of significance of health workers was higher.