Milli Mücadele Döneminde Yunan Salîb-i Ahmer Cemiyeti'nin faaliyetleri (1919-1922)
The activities of the Hellenic Salîb-i Ahmer Society in the Period of National Struggle (1919-1922)
- Tez No: 584236
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
XIX. Yüzyılda İsviçre'de Beyne'l-Milel Salîb-i Ahmer (Uluslararası Kızılhaç) Cemiyeti'nin kurulmasıyla birlikte bu cemiyete bağlı olarak, dünya üzerindeki çeşitli devletler de kendi milli Kızılhaç cemiyetini kurmaya başlamıştı. Bu milli Kızılhaç cemiyetlerinden biri de, Yunanistan'ın 10 Haziran 1877'de kurmuş olduğu Yunan Salîb-i Ahmer (Yunan Kızılhaç) Cemiyeti'dir. Yunan Salîb-i Ahmer Cemiyeti, Venizelos'un İngiltere ve Fransa'dan ''Yunanistan'ın İtilaf Devletleri adına Batı Anadolu'ya çıkartma yapabilmesi iznini'' alabilmesinden önce, Anadolu ve Trakya'da bazı gizli çalışmalarda bulunmuştur. Söz konusu bu cemiyet Megali İdea doğrultusunda hareket ederek, Anadolu'ya geldikten sonra hızlı bir şekilde teşkilatlanma içerisine girmiş olup, fakir fukarâ için açmış olduğu hastaneleri cephaneliğe çevirmiştir. Nitekim Yunan Salîb-i Ahmer Cemiyeti sağlık teşkilatı adı altında Osmanlı ülkesine silah, mühimmat, patlayıcı maddeler ve çete teşkilinde kullanılmak üzere üniforma getirilmiştir. Bunun yanında Yunan Salîb-i Ahmer Cemiyeti, Anadolu'da ve Trakya'da yapmış olduğu yardımları bir propaganda malzemesi olarak kullandığı da dikkat çekmektedir. Diğer bir husûs ise; bu cemiyetin, faaliyetlerini gerçekleştirirken İtilaf Devletleri'nden özellikle de İngiltere'den yardım almasıdır. Tüm bunlarla birlikte değerlendirdiğimizde, Beyne'l-Milel Salîb-i Ahmer Cemiyeti'nin prensiplerini kabul eden ve insanî gayelerle kurulmuş olan Yunan Salîb-i Ahmer Cemiyeti'nin, başka bir devletin zararına olarak kullanılmaması gerekirdi. Bu noktadan hareketle bizim bu çalışmada ele alacağımız konu, Yunan Salîb-i Ahmer Cemiyeti'nin Milli Mücadele döneminde Anadolu ve Trakya'da göstrermiş olduğu faaliyetleridir.
Özet (Çeviri)
With the establishment of Beyne'l-Milel Salîb-i Ahmer (International Red Cross) in Switzerland in 19th century. Various states around the world had begun to establish their own national Red Cross Society. One of these national Red Cross societies was the Hellenic Salîb-i Ahmer (Greek Red Cross) Society founded by Greece on 10 June 1877. The Hellenic Salîb-i Ahmer Society did some undercover works in Anatolia and Thrace before Venizelos was granted“Greece's invade permission to make Western Anatolia in the name of the Entente”from Britain and France. This community acted in accordance with the Megali Idea. After arriving in Anatolia, they were quickly organized. They turned the hospitals which they had opened for the poor. As a matter of fact, the Hellenic Salîb-i Ahmer Society brought weapons, ammunition, explosives and uniforms for use in gang under the name of the health organization to be used against ottoman. The help of the Hellenic Salîb-i Ahmer Society in Anatolia and Thrace was used as a propaganda material. Another issue is; this society is to receive assistance from the Entente States, particularly from the UK, while carrying out its activities. Considering all these, the Hellenic Salîb-i Ahmer Society, which accepted the principles of the Beyne'l-Milel Salîb-i Ahmer Society and was established for humanitarian purposes, should not have been used as a loss to another state. From this point of view, the subject we dealed with in this study was the activities of the Hellenic Salîb-i Ahmer Society in Anatolia and Thrace in the National Struggle Period.