Örgüt kültürü ve psikolojik güçlendirmeye ilişkin çalışan algılarının, çalışanların örgüte duygusal bağlılıklarına
Employee perceptions of organizational culture and psychological empowerment to emotional commitment of employees
- Tez No: 584260
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ASARKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışanların çalıştıkları örgüte bağlılıklarını, yaptıkları işe ve bulundukları örgüte ait duyguların güçlendirilmesi için yapılan psikolojik yatırımlardır. Bunlarla birlikte psikolojik güçlendirme, bireylerin kendi sahip oldukları potansiyellerini harekete geçirerek ve çalışanların performanslarını artıracak biçimde özgüvenin sağlanması yönünde yardımcı olmaktadır. Örgüt kültürünü bir grubu oluşturan üyelerin birbirlerine bağlanmalarını sağlayan ve grup üyeleri tarafından paylaşılan tutum, norm, beklenti, inanç, değer, felsefe ve ideolojiler olarak tanımlanabilir. Bireyler çalışma ortamlarında düşüncelerinden ve duygularından bağımsız bir şekilde hareket etmediklerinden dolayı kişilerin yönetimi zor olmaktadır. İnsanlar gereksinimlerinin karşılandığı ve kendilerini mutlu hissettikleri bir örgüt içerisinde çalıştıklarında kendilerini o örgüte bağlı hissetme eğilimindedirler İnsanlar genel olarak bulundukları ortamlardan etkilenirler ve davranışlarını da yaşamlarını sürdürdükleri şartlara bağlı olarak şekillendirirler. Bundan dolayı da çalışanlar çalıştıkları örgütsel ortamlardan etkilenmektedirler. Çalışanlar çalışma ortamı içerisinde yer alan diğer çalışanlarla etkileşime girerek onlardan da etkilenmektedirler. Örgütsel bağlılığın bir sınıfı olan duygusal bağlılık çalışma ortamı ve örgütle ilgili olduğundan dolayı örgüt kültürü ve psikolojik güçlendirme gibi unsurlar çalışanların duygusal bağlılıkları üzerinde etkiye sahiptir. Örgüt kültürü ve psikolojik güçlendirmeye ilişkin çalışan algılarının, çalışanların örgüte duygusal bağlılıklarına etkileri ile ilgili olarak yapılan araştırma verilerinin analizi SPSS 22 programı ile yapılmış ve %95 güven düzeyi ile çalışılmıştır. Yapılan araştırmaya farklı demografik özelliklere sahip 108 kişi katılmıştır.
Özet (Çeviri)
They are psychological investments that are made to strengthen the employees' feelings of loyalty to the organization they work, the work they do and the emotions they have. Together with these, psychological empowerment helps individuals to self-confidence by mobilizing their own potential and increasing their performance. Organizational culture can be defined as attitudes, norms, expectations, beliefs, values, philosophies and ideologies shared by the members of the group, which enable the members of the group to connect to each other. Since individuals do not act independently from their thoughts and feelings in their work environment, management of people is difficult. People tend to feel connected to that organization when they work in an organization where their needs are met and they feel happy. People are generally affected by their environment and shape their behavior depending on the conditions in which they live. Therefore, employees are affected by the organizational environment in which they work. Employees interact with other employees in the working environment and are also affected by them. Emotional commitment, which is a class of organizational commitment, is related to the work environment and the organization, therefore the elements such as organizational culture and psychological empowerment have an impact on the employees' emotional commitment. The analysis of the research data on the effects of employee perceptions on psychological empowerment and organizational culture on the emotional commitment of the organization was made with SPSS 22 program and 95% confidence level was studied. 108 people with different demographic characteristics participated in the study.