'Gagavuz Destanları'nın fonetik özellikleri
Gagavuz phonetics property of 'Gagavuz Destaları'
  1. Tez No: 584261
  2. Yazar: FATMA GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışmada“Türk Dünyası Destanlarının Tespiti, Türkiye Türkçesine Aktarılması ve Yayımlanması”projesi kapsamında Nevzat Özkan tarafından hazırlanan Gagavuz Destanları adlı eser ses bilgisi özellikleri bakımından incelenmiştir. Gagavuz Türkçesinin yazı dili serüveninin henüz bir asırlık geçmişinin olması, Gagavuz Türkçesiyle verilen eserlerin az oluşu, verilen eserlerin günümüzde de imla ve gramer açısından belli kurallar dahilinde kullanılmaması ve bu alanda çalışmaların daha çok ağız derlemelerinden oluşması Gagavuz Türkçesi grameri üzerine çalıştırmayı zorlaştırmaktadır. Dört ana bölümden oluşan bu çalışmada Giriş bölümünde Gagavuzlar Türkleri ve Gagavuz Türkçesi hakkında kısaca bilgiler verildikten sonra İnceleme kısmında yalnıza kök ve gövde halindeki kelimeler ele alınmış ve Türkçe kelimeler Eski Türkçe dönemindeki biçimleri, alıntı sözcükler ise asıl biçimleri temelinde değerlendirilmiştir. İnceleme neticesinde Gagavuz Türkçesinin ses bilgisiyle ilgili elde edilen sonuçlar, çalışmamızın Sonuç kısmında özetlenmiştir. Tıpkıbasım bölümünde Gagavuz Destanları (Özkan, 2007) adlı eserin 99-178 sayfaları arasındaki metinlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, on the project of“The Determination of Turkish World Epics Transfer to Turkey Turkish and Puclication”Gagavuz Destanları prepared by Nevzat Özkan were investigated in the terms of phopnetically. The fact that Gagavuz Turkish literary language adventure has yet one century of history, the works of Gagavuz Turkish are scarce the fact that these works are not wed in certain rules in terms of spelling and grammer and studies in this field are formed more by dialect make it difficult to work on the grammer of Gagavuz Turkish Language. In this study which consists of four main section in the phonetic part only the root and body words are taken into consideration and Turkish words are evaluated in the old Turkish period and the quated worlds are evaluated on the base of their original forms after some information about Gagavuz Turks and Gagavuz Turkish Languae is given briefly in the prologue. In the results obtained by review the results about the phonetic of Gagavuz Turkish Language were summarized in the conclusion part of our study. In the texts section there are the texts' facsimile between are on 99-178 pages in the Gagavuz Destanları.