Singapur'un kalkınma tecrübesini değerlendirme ve Türkiye ekonomisi karşılaştırması
Evaluation of Singapore's development experience and compare with Turkey's economy
- Tez No: 584259
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN GÖGÜL KARATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kalkınma kavramı İkinci Dünya Savaş'ından sonra önem taşıyan bir kavramdır. Güney Doğu Asya'daki ada ülke olan Singapur bağımsızlığı kazandığı zaman gelişmekte olan eski bir sömürgeden Asya'nın en istikrarlı ve müreffeh ülkelerinden biri haline geldi. Singapur'un ulaştığı başarının arkasındaki en önemli neden, insana yaptığı yatırımdır, fakir doğal kaynağa sahip olan Singapur bugün dünyanın gelişmiş ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu çalışma Türkiye ile Singapur'un sosyal ve ekonomik göstergeler açısından karşılaştırmakta ve hem doğal kaynaklar bakımından hem de beşerî sermaye alanında zengin bir ülke olan Türkiye'nin Singapur kalkınma modelini örnek alabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of development has become an important concept after the Second World War. As the island country in South East Asia, Singapore gained independence, it became one of the most stable and prosperous countries of Asia from an old developing colony. The most important reason behind Singapore's success is its investment in human. Singapore, which is poor in natural resources, is now one of the developed countries of the world. This study compares between Turkey and Singapore in terms of social and economic indicators, Turkey which is a rich country in natural resources and human resources is proposed to take Singapore's development model as an example.