Polimer esaslı sentetik makro lif takviyeli betonların mekanik özellikleri
Mechanical properties of polymer based synthetic macro fiber reinforced concrete
- Tez No: 584304
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, sentetik makro liflerin betonların mekanik özeliklerine etkisi araştırılmıştır. Dört farklı sentetik makro lif belirli oranlarda betona katılarak numuneler üretilmiştir. Karışımlarda su/çimento oranı sabit tutulmuştur. Üretilen numunelere 28 gün standart kür uygulandıktan sonra numuneler üzerinde basınç dayanımı ve eğilmede çekme deneyleri yapılmıştır. Eğilme çekme deneyinden yük-sehim eğrileri ve buna bağlı olarak tokluk değerleri hesaplanmıştır. Eğilme deneyinden elde edilen deney sonuçlarından sentetik makro liflerin betonların ilk çatlak yükünü, eğilmede çekme dayanımını ve tokluğunu arttırdığı, buna karşılık basınç dayanımına etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, sentetik lif takviyeli betonların eğilme dayanımı ve tokluk üzerinde elde edilen iyileşmenin lif tipine bağlı olarak farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mechanical properties of syntetic macro fiber reinforced concrete was investigated. Concrete specimens were produced by using four different syntetic macro fibers. Water/cement ratio was kept constant im mixes. Compressive and flexural tensile tests were performed on specimens after 28-days standard curing. Load-deformation curves obtained from flexural tensile tests were used to evaluate the thougness of concretes. From the flexural test results, it was observed that the syntetic macro fibers increse the first crack, flexural strength and toughness, however there were no significant effects on compressive strength. It was recorded that the enhancements on flexural strengths and toughnesses were dependent on fiber type.