A comparative study on indoor soundscapes in museum environments
Müzelerde işitsel peyzaj üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 584321
  2. Yazar: CEMRE ORHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, ziyaretçilerin farklı müze ortamlarının işitsel peyzajını nasıl algıladıklarını anlamak ve aynı bağlamdaki mekânların işitsel peyzajlarını karşılaştırmaktır. Bu amaca ulaşmak için Rahmi M. Koç Müzesi'nde ve Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi'nde objektif ölçümler ve sübjektif araştırmalar yapılmıştır. Her iki müze de, kentin en tarihi ve kültürel kısmı olan Ankara Kalesi'nin ana kapısının yanında yer almaktadır. Akustik parametreleri bulmak için ses seviyeleri (LAeq) mekânların içinde ölçülürken, çınlama süresi (T30) ve konuşma iletim indeksi (STI) Odeon Room Acoustics 13.01 yazılımı ile ölçülmüştür. Sübjektif verilerden anketler (n=60) SPSS programı kullanılarak analiz edilirken görüşmeler (n=13) Köklenmiş Teori metoduyla analiz edilmiştir. Görüşmelerin verileri analiz edildikten sonra kavramsal sistem oluşturulmuştur. Bu işlem ATLAS.ti yazılımı ile tamamlanmıştır. Sonuçlar, bir mekânın işitsel peyzajının yalnızca fiziksel parametrelerle değerlendirilemeyeceğini göstermiştir. Mekânlar aynı bağlamda olsa da ziyaretçilerin iç mekân işitsel peyzaj algılarının sergi temalarına göre değiştiği ve ses ortamı tercihlerinin bina çeşidine göre değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand how visitors perceive and compare the soundscapes of different museum environments. To reach this goal, physical parameters as acoustic measurements, and perceptual data as questionnaires and interviews were explored in Rahmi M. Koç Museum, and Erimtan Archaeology and Arts Museum. Both museums are located near the main gate of Ankara Castle, which is one of the most historic and cultural part of the city. To find out the acoustical parameters of the case study settings, Equivalent Continuous A-weighted Sound Level (LAeq) was measured in-situ with Bruel & Kjaer 2230 sound level meter, and Speech Transmission Index (STI) and Reverberation Time (T30) were measured with the Odeon Room Acoustics Software 13.01. For the perceptual data, the questionnaires were analyzed by using SPSS program. Interviews were analyzed with the Grounded Theory (GT) method to explore the visitors' perception towards the indoor soundscapes of museum environments. After analyzing the data of interviews, the conceptual framework was created. This process was completed with the ATLAS.ti Software. Results showed that the soundscapes of the indoor environment cannot be explored only with physical parameters. Results showed that visitors' perception of soundscape changes according to the theme of the museums, and visitors' preference of sound environment changes according to the building types.