A comparative study on soundscapes in real and virtual open office environments
Gerçek ve sanal açık ofislerde işitsel peyzaj üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 652218
  2. Yazar: ZEKİYE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma“Gerçek”,“Kayıt edilmiş sanal”ve“Sanal”açık ofis ortamlarında gerçekleştirilmiş bir iç mekân işitsel peyzaj araştırmasının sonuçlarını göstermektedir. Tez kapsamındaki bu çalışma, Ankara'da bulunan Demay Mimarlık firmasının açık ofisinde gerçekleştirilmiştir. Tez, ISO 12913-2:2018 standart kaynağı doğrultusunda elde edilen bireysel cevapları kullanarak işitsel peyzaj kalitesinin sanal açık ofis ortamlarında ölçülebilir olup olmadığını araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaca ulaşmak için, 90 adet katılımcı otuzar kişiden oluşan üç gruba ayrılmıştır. İlk grubun katılımcıları on adet lokasyon içeren, önceden planlanmış bir rota boyunca sessizce dinleme yürüyüşünü gerçekleştirdiler. İkinci grup gerçek ofis ortamından kaydedilmiş bir video üzerinden sanal bir dinleme yürüyüşü deneyimlediler. Son olarak üçüncü grup katılımcıları ise 3D ortamda modellenip animasyon haline getirilen sanal ofis videosu izleyerek dinleme yürüyüşlerini tamamladılar. Her üç grup için de dinleme yürüyüşleri sonrasında Method A (ISO/TS 12913-2):2018 anket prosedürü uygulanmıştır. Yapılan istatistiksel testlerin sonucuna göre katılımcılar sekiz algısal sıfat bağlamında“Gerçek”ofis ortamını,“Kaydedilmiş”sanal ve“Sanal”ofis ortamlarına göre daha pozitif yönde değerlendirmişlerdir. Gerçek ofis ortamı daha“hoşnutluk verici”ve“sakin”olarak değerlendirilirken, kaydedilmiş sanal ve sanal ofis ortamları daha“rahatsız edici”“ ve ”kaotik" olarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study presents the findings of indoor soundscape research that was conducted in real (RE), recorded virtual (VE_Rec), and virtual (VE) open office environment settings. The study took place in the architectural office firm, Demay Architecture in Ankara. This study aims to analyze whether the soundscape quality can be measured in virtual open-plan office environments by collecting individual responses with ISO 12913-2:2018. 90 participants were divided into three groups with 30 people in any group. The first group (RE) of participants walked in silence over the course of a predefined route which includes 10 locations, observing the soundscape and the office environment. The second group experienced VE_Rec by watching a recorded video from RE as a virtual soundwalk. Finally, the third group experienced VE by watching a virtually modeled animation video. The same questionnaire procedure was implemented for all groups via Method A (ISO/TS 12913-2):2018. The results showed that occupants mostly perceive the real office environment (RE) more positively than the virtual (VE) and recorded virtual (VE_Rec) office environment in terms of eight perceptual attributes. RE was perceived as more“pleasant”and“calm”while VE_Rec and VE were perceived as more“annoying”and“chaotic”.