Yüksek hızda telsiz ortamında çalışan yerel alan ağı fiziki katman yapısı
Physical layer for high speed wireless local area network
- Tez No: 58433
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER TÜZÜNALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Doktora Tezi YÜKSEK HIZDA TELSİZ ORTAMINDA ÇALIŞAN YEREL ALAN A?I FİZİKİ KATMAN YAPISI Erdal TORUN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Önder TÜZÜNALP 1997, Sayfa: 128 Jüri: Prof. Dr. Mümtaz YILMAZ Prof. Dr. Canan TOKER Prof. Dr. Önder TÜZÜNALP Son yıllarda bilgisayar ve telsiz ortamı haberleşmesinde, telsiz ortamında çalışan yerel alan ağlarının (WLAN) geliştirilmesi önemli hedefler arasındadır. Bu çalışmada yeni bir WLAN sistemi göz önünde bulundurulmuştur. Mevcut WLAN sistemlerinin aksine bu çalışmada ele alınan sistemde ses, veri ve görüntü aklarımı esas alınmış olup, sistemin yaklaşık 20-30 km kapsama alanında bina dışı ortamda kullanılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada 10-20 Mbps veri hızında dış ortamdaki WLAN sisteminin alternatif fiziki katman özellikleri ortaya konmuştur, öngörülen sistemlerin simülasyon sonuçlan verilmiş olup, bu sonuçlarla iki alternatif ortaya konmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Telsiz Ortamı Yerel Alan Ağı, Frekans Seçici Kanal, Çok Yollu işaret Alma, Dengeleme, Bayılma, Rayleigh ve Ricean Bayılma, LMS ve RLS Algoritmaları
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Phd Thesis PHYSICAL LAYER FOR HIGH SPEED WIRELESS LOCAL AREA NETWORK Erdal TORUN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Önder TÜZÜNALP 1997, Page 128 Jury: Prof. Dr. Mümtaz YILMAZ Prof. Dr. Canan TOKER Prof. Dr. Önder TÜZÜNALP In the last few years, the development of wireless local area networks (WLAN) has become a major goal in the field of computer and wireless communications. In this work, a novel study on WLAN has been considered. In contrast to many existing WLANs, the new WLAN supports multimedia traffic such as voice, data and video; and will be used mainly in outdoor environments with a range of approximately 20 to 30 km. In this study the physical layer design alternatives for 10 to 20 Mbps are described. Simulation results for some of the proposed techniques to be used for the WLAN system are presented. The study is concluded by proposing two possible systems for the high speed outdoor WLAN. KEY WORDS: Wireless Local Area Networks, Frequency Selective Channel, Diversity, Equalization, Fading, Rayleigh and Ricean Fading, LMS and RLS Algorithm