Diskriminasyon ve hata oranları tahmini
Discrimination and error rates estimation
- Tez No: 58434
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİKRİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, diskriminant analizinde hata oram tahmini problemi üzerinde durulmuştur. Hata oranı tahmin edicilerinin karşılaştırılmasına ilişkin çalışmalar olmasına rağmen, literatürde var olan bir çok tahmin ediciye iki yeni düzlenmiş tahmin edici eklenerek simülasyon ile karşılaştırılması yapılmıştır. Aynca tek değişkenli gamma dağılımına sahip kitleler arasındaki sınıflandırma problemine de yer verilmiştir ve optimal hata oranlan için analitik ifadeler elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Sınıflandırma problemi, Hatalı sınıflandırma olasılığı, Hata oram tahmin edicileri, Düzlenmiş tahmin ediciler.
Özet (Çeviri)
In this study, an error rate estimation problem in discriminant analysis is considered. Eventhough there have been a lot of studies on comparisons of error rate estimators, many of the estimators worked out in the literature have been compared by simulation including two new smoothed estimators. Also the classification problem for univariate gamma populations is considered and some analytic expressions are obtained for optimal error rates. KEY WORDS: Classification problem, Probability of misclassification, Error rate estimators, Smoothed estimators.