İş sağlığı ve güvenliğinde ergonomik yaklaşım: Bankacılık sektörü örneği
- Tez No: 584336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
İş kazaları ve meslek hastalıkları tüm çalışanları tehdit etmektedir. İş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle meydana gelen ekonomik ve sosyal kayıplar çalışanı, çalışanın ailesini, işletmeyi ve devleti etkilemektedir. Çalışma ortamının ergonomik koşullar açısından uygunluğu çalışanların işlerini etkin bir biçimde yapabilmesi açısından oldukça önemlidir. Ergonomi; çalışma ortamının, çalışanların işlerini etkin ve verimli bir şekilde yapmalarını sağlayacak şekilde düzenlenmesi olarak tanımlanabilir. Bu tezin temel amacı, bankacılık sektöründe iş sağlığı ve güvenliği açısından ergonomik yaklaşımın önemini ortaya koymaktır. Çalışmanın teori kısmında konu ile ilgili ayrıntılı bir literatür taraması yapılmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında ise bir bankanın çalışma ortamı ergonomik koşullar açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Work accidents and occupational diseases threat all workers. Economic and social losses that happen due to work accidents and occupational diseases have an effect on worker, worker's family, business and state. Suitability of working environment in terms of ergonomic conditions is very important for workers to do their jobs in an efficient way. Ergonomics can be defined as their organization of working environment in a way that worker's can do their job efficiently and effectively. The man purpose at this thesis is to reveal the importance of ergonomic approach in terms of occupational health and safety in banking sector. The detailed literatüre review is done in the theoretical part of the study. In the application part of the study, working environment of a bank is examined terms of ergonomic conditions.