İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin işveren ve çalışanlarda davranış değişikliği etkinliği
Effectiveness of occupational health and safety training in employee and employees
- Tez No: 584366
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sanayi devriminden sonra hızlı bir şekilde sayısı ve çeşitliliği artan iş ortamları, bu ortamlarda çalışan kişilerde sağlık sorunlarına sebep olmuştur. Çalışanların sağlık problemleri yaşamasını önlemek ve çalışma şartlarının iyileştirilmesini sağlamak için iş sağlığı ve güvenliği kavramları ortaya çıkmıştır. İş sağlığı ve güvenliği çalışmaları çalışanlar için en uygun çalışma ortamını sağlamayı amaçlamanın yanında tüm bu çalışmaların odak noktasında insanın bulunması nedeniyle çalışanlara bu konuda değer katmayı da amaçlamaktadır. Dolayısıyla çalışanların çalışma ortamından kaynaklanabilecek sorunlardan etkilenmelerini önlemek için çalışma ortamları ile ilgili bilgilendirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Günümüzde çalışanların bilgilendirilmesi Türkiye'deki yasal yükümlülükler çerçevesinde yapılması zorunlu olan eğitimler ile gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada yapılan eğitim faaliyetlerinin etkinliği ile ilgili araştırma gerçekleştirilecektir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik gereği düzenlenen eğitimlerin işverenler ve çalışanlarda sahip olmaları gereken bilgi, beceri, davranış ve tutumların ayrı ayrı ölçülebilir bir biçimde sağlanıyor olup olmadığının tespiti ve sağlanması amacıyla yapılması gereken sürdürülebilir ve uyarlanabilir eğitim ve bilgilendirme yöntemlerinin araştırılmasıdır. Bu bağlamda ilk bölümde genel olarak iş sağlığı ve güvenliğinden bahsedilerek iş sağlığının ve iş güvenliğinin tanımı yapılacak ve amaç ve öneminden bahsedilecektir. İkinci bölümde Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği ve iş güvenliği çalışmalarındaki devlet, işveren, çalışan paydaşlarının sorumlulukları incelenecektir. Üçüncü bölümde iş sağlığı ve güvenliğinde eğitimin önemi anlatılacak ve son bölümde iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin etkinliği gerçekleştirilen anket çalışması üzerinden tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
After the industrial revolution, rapidly increasing number and diversity of work environments caused health problems for the people working in these environments. Occupational health and safety concepts have emerged in order to prevent health problems and to improve working conditions. Occupational health and safety studies aim to provide the most suitable working environment for the employees as well as to add value to the employees due to the fact that people are the main focus of all these activities. Therefore, in order to prevent the employees from being affected by the problems that may arise from the working environment, the need to be informed about the working environment has emerged. To inform the employees about legal obligations made compulsory in Turkey is carried out by the training. In this study, research on the effectiveness of educational activities will be carried out. The aim of this study is to determine and ensure whether the information, skills, behaviors and attitudes required by employers and employees in a measurable manner in accordance with the Law no: 6331 Health And Safety Law and Occupational Health And Safety Trainings of Employees in Turkey. In this context, in the first part, occupational health and safety will be mentioned in general and defined and its purpose and importance will be mentioned. n the second part, in occupational health and safety and job security operation in Turkey; responsibilities of government, employer and employee stakeholders will be examined. In the third part, the importance of training in occupational health and safety will be explained and in the last part the effectiveness of occupational health and safety trainings will be discussed through the survey.