İç Anadolu koşullarında yonca hasadında kullanılacak bir kombine biçme-ezme makinasının tasarımı ve yapımı
Design and construction of a proto-type mower-crusher for alfalfa in Central Anatolian conditions,
- Tez No: 58437
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARİF EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada, yonca hasadında kullanılan mekanizasyon zincirinin bir halkasını oluşturacak kombine biçme-ezme makinasının tasarımı ve yapımı gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı, biçim zamanı gelen yoncanın aynı zamanda ezilerek kuruma işleminin hızlandırılması ve biçim ile balyalama arasında geçen, tarlada kuruma süresinin en aza indirilmesidir. Buna bağlı olarak, bitkiden oluşan parça kayıplarını en aza indirmek, besin değerini yükseltmek ve böylece işletmeye ekonomiklik kazandırmaktır. Sözkonusu biçer-ezer, biri biçme ve diğeri ezme ünitesi olmak üzere iki ana ünitenin birleştirilmesinden oluşmaktadır. Ezme ünitesi, boru konstrüksiyon üzerine biri kauçuk kaplı, diğeri belli aralıklarla çelik profiller (kaburga) yerleştirilmiş, iki adet ve üst üste çalışan merdaneden, biçme ünitesi ise parmak ve yaprak bıçaklı“Aktiv”marka çayır biçme makinasından oluşmaktadır.Araştırma, 1994 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Kenan Evren Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde yürütülmüştür. I. ve II. biçim yoncada yapılan tarla denemeleri sonucunda, ezilerek biçilen yoncanın tarla kuruma süresinin, ezilmemiş yoncaya göre % 20-29 oranında kısaldığı, makina için gerekli birim enerji değerinin 15,3 t/h ürün koşulunda 0,14 kWh/t, 13,8 t/h ürün koşulunda ise 0,16 kWh/t ve makina ile en uygun çalışma hızının 7,2 km/h olduğu belirlenmiştir. Alışılmış yöntemle yapılan biçme ve kurutma işlemi sonucunda elde edilen yonca örneklerindeki ham protein kaybı % 22,4 iken, tez materyali biçer-ezer ile biçilmiş örneklerde bu kayıp % 2,0 oranında saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Yonca, ot hasadı, şartlandırıcı, biçer-ezer, çalışma hızı, güç gereksinimi, yaprak kaybı, besin değeri, kuruma hızı.
Özet (Çeviri)
In this research, design and production of the mower-conditioner machine which will be a ring of mechanization chain used at alfalfa harvest was realized. The aim of this work to be gained a moment of drying process by crushing in the same time of alfalfa at mowing age and to be shorten waiting period for drying in the field between mowing and baled processes. Depending on this, decreasing of leaf losses to the minimum level, increasing of nutrition value and so getting farm more economic are among the aims. This mower-conditioner combined two major units, one of them was mower unit and the other is crusher unit. The crusher unit was two roller which were put on the pipe. One of them was clothed by rubber and the other was covered by profiled-steel at same certain distance from each other. The mower unit is composed of hay mower“Aktiv”mark with finger and leaf knives.IV This research was carried out in Kenan Evren Research and Application Farm of Ankara University, Faculty of Agriculture in 1994 year. As a result of field experiments in I. and II. cutting of alfalfa, it was determined that field drying time of conditioned alfalfa was shorter at a range of 20-29 % than unconditioned alfalfa, the necessary unit energy values were 0,14 kWh/t and 0,16 kWh/t at 15,3 t/h and 13,8 t/h product conditions respectively, and the most suitable working velocity of the machine was 7,2 km/h. While the loss of raw protein in the samples which were obtained by cutting and drying processes in the traditional method was 22,4 %, this value determined as 2,0 % in the samples cut by thesis material, mower-conditioner machine. KEYWORDS: Alfalfa, hay harvest, mower-conditioner, working velocity, power requirement, leaf loss, nutrition value, drying rate.