Çok değişkenli lineer olmayan modeller: Parametre tahmini ve hipotez testi
Multivariate nonlinear models: Parameter estimation and hypothesis testing
- Tez No: 58436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm tek değişkenli lineer olmayan model için parametre tahmini, tahmin edicilerin asimptotik özellikleri, hipotez testleri, güven bölgeleri ve lineer olmamanın ölçüleri konularını içermektedir. İkinci bölümde aynı konular çok değişkenli lineer olmayan modeller için ele alınmaktadır. Yöntemlerin işlerliği ortak parametre bulundurup bulundurmama ve hataların ilişkili olup olmama durumlarına göre iki-değişkenli bazı lineer olmayan modeller üzerinde yapılan simülasyon çalışması ile değerlendirilmektedir. Üçüncü bölümde Markov süreci ile ilgili bir kompartman modelinde simülasyon yolu ile üretilen veriler üzerinde çok değişkenli lineer olmayan modellerin bir uygulaması yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Lineer olmayan modeller, Parametre tahmini, Hipotez testi, Güven bölgeleri, Kompartman Modeller, Markov süreci modeli
Özet (Çeviri)
This study consists of three chapters. In the first chapter, parameter estimation, asymptotic properties of the estimators, hypotesis testing, confidence regions and measures of nonlinearity for univariate nonlinear models are considered. The second chapter extends the same problems to the multivariate nonlinear models. The performance of the methods are evaluated by a simulation study on some two-variate nonlinear models with and without shared parameters and with and without correlated errors. In the last chapter an application of the multivariate nonlinear models is carried on a simulated data from a compartmental Markov process model. KEY WORDS : Nonlinear models, Parameter estimation, Hypotesis testing, Confidence Regions, Compartmental models, Markov process models