Karanlık üçlü kişilik özelliklerine göre üniversite öğrencilerinin yaşam doyumları
Life satisfaction of university students according to dark triad personality traits
- Tez No: 584379
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM HASKAN AVCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı karanlık üçlü kişilik özelliklerine göre üniversite öğrencilerinin yaşam doyumlarının incelenmesidir. Uygun örnekleme yönteminin kullanıldığı araştırmaya İstanbul, Ankara, Eskişehir ve Konya'da yaşayan 516 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları Demografik Bilgi Formu, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Karanlık Üçlü Ölçeği şeklindedir. Katılımcılar Karanlık Üçlü Ölçeğinden aldıkları puanlara göre ortalamadan en az bir standart sapma düşük puan alanlar ve ortalamadan en az bir standart sapma yüksek puan alanlar olarak ikiye ayrılmıştır. Bu oluşturulan düşük ve yüksek gruplar arasında bağımsız örneklemler t-testi yürütülerek grup ortalamaları arası farkın anlamlı olup olmadığı incelenmiştir. Narsisizm puanı yüksek olan bireylerin yaşam doyumlarının düşük olan bireylere göre anlamlı olarak düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Makyavelizm ve psikopati puanları yüksek olan bireyler ile düşük olan bireylerin yaşam doyumu puanları arasında ise anlamlı bir fark bulunmamıştır. Narsisizm ile yaşam doyumu arasında bulunan ilişkinin kültürel farklılıklarla açıklanabileceği; Makyavelizm ve psikopati ile yaşam doyumu arasında anlamlı bir ilişkinin bulunmamasının ise karanlık üçlü literatürüyle açıklanabileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this research is to examine life satisfaction of university students based on dark triad. Study group was determined with convenience sampling method and consisted of 516 university students from Istanbul, Ankara, Eskisehir and Konya. Measures were Demographic Information Form, Satisfaction with Life Scale and Dirty Dozen. Participants divided into high and low point groups according to Dirty Dozen points. High point groups included participants who has at least one standard deviation more from average. Low point groups included participants who has at least one standard deviation less from average. Independent samples t-test was conducted between high and low point groups of personality traits. Results showed that there were significant difference between high and low point groups of narcissism, average life satisfaction point of high point groups of narcissism was lower. There were no significant difference between high and low point groups of Machiavellianism and psychopathy. It is discussed that significant relationship of narcissism and life satisfaction can be understood in cultural context; absence of significant relationship of Machiavellianism and psychopathy with life satisfaction can be understood with dark triad literature.