Kur'an kıraatlerinde belağat incelikleri -Kehf Sûresi örneği-
Art of tawjeh of rhetoric in Qur'anic recitations: Surah Kahf sample
- Tez No: 584378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışma Kehf Suresi'ndeki belagat özelliklerini 10 kıraate göre tevatüren varit olan rivayetlere dayalı olarak incelemeyi hedeflemektedir. Bununla Kur'an-ı Kerim'deki, özellikle de Kehf Suresi'ndeki belagat güzelliklerinin sırlarını ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. Çalışma giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci Bölüm'de Kur'an kıraatlerindeki başlıca dil özellikleri olan ses, sarf ve nahiv incelenecektir. İkinci Bölüm'de belagattaki tevcih ve bunun Kur'an ve kıraatlerle olan ilişkisi ele alınacaktır. Üçüncü Bölüm'de ise Kur'an kıraatlerinde Kehf Suresi'nde yer alan belagat sanatları üzerinde durulacaktır. Sonuç bölümü de çalışmanın ulaştığı çıkarımları ve en önemli sonuç ve faydalarını aktaracaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine rhetorical features of Surah Kahf based on credible narrations (tawatur) of 10 Qur'an recitations. Therefore it is intended to discover the secrets of rhetorical beauties in the Holy Qur'an and in Surah Kahf in particular. The study consists of an introduction, three chapters and a conclusion. In the First Chapter, we examined the main linguistic characteristic such as sound, conjugation (sarf) and grammar (nahw) in the Qur'an recitations. In the Second Chapter, we focused on the art of tawjeh and its relation with Qur'an and Qur'an recitations. In the Third Chapter, we studied the art of rhetoric in Surah Kehf in ten Qur'an recitations. As for the conclusion, we explained the conclusions of the study, as well as its most important results and benefits.