Trafikte hız tespit radarı uygulamalarında efektif anten dizisi tasarımı
Design of effective antenna array for speed detection radar
- Tez No: 584457
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dünyada en ciddi ölüm nedenleri arasında yer alan trafik kazalarının engellenmesi ancak eğitim ve denetim ile mümkün olmaktadır. Bu tezde, trafik kazalarının azaltılması ve kurallara uygun sürüşün sağlanması amacıyla kullanılan en etkin denetim sistemleri arasında yer alan yol üstü hız tespit radarları için efektif mikroşerit anten dizisi tasarımı yapılmıştır. Mikroşerit antenler, maliyet, performans ve montaj kolaylığı gibi avantajları nedeniyle radar tasarımında sıklıkla kullanılmakta olup, bu çalışmada tercih edilmiştir. Hız tespit radarları için 24-24,25 GHz frekans aralığı tahsis edilmiş olup, anten dizisi 24 GHz frekansa göre tasarlanmıştır. Kapsanacak 3,5 metre şerit genişliği ve tek aracı kapsayacak menzil dikkate alınarak huzme genişliği E ve H düzlemi için 8 derece olarak belirlenmiştir. CST Microwave Studio programı kullanılarak tasarlanan 196 elemanlı (14x14) anten dizisinin S-parametreleri ve ışıma örüntüleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is possible to prevent traffic accidents, which is among the most serious causes of death in the world, only by education and audit. In this study, effective microstrip antenna array design is done for road speed detection radars, which are among the most effective control systems used to reduce traffic accidents and ensure proper driving. Microstrip antennas, used frequently in radar design because of their advantages such as cost, performance and ease of installation, are preferred in this study. The 24-24,25 GHz frequency range is allocated for speed detection radars and the antenna array is designed for 24 GHz frequency. Considering the 3.5 meter strip width to be covered and the range to cover the single vehicle, beamwidth is determined as 8 degrees for the plane E and H. 196 element (14x14) antenna arrays' which is designed by CST Microwave Studio program S-parameters and radiation patterns are analysed.