Hız denetiminde otomatik video-radar sistemlerinin uygulanabilirliği
The feasibility of automatic video-radar systems on speed control
  1. Tez No: 184324
  2. Yazar: ÖZGÜR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİGEN KALYONCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
iÖZETHız, trafikte meydana gelen kazalar ve bunun sonucunda oluşan ölüm veyaralanmaların başlıca sebeplerinden biridir. Yüksek hız terimi ise; sürücülerin,aşırı olarak kabul edilen hızlarda veya yol kenarlarındaki işaret levhalarındagösterilen hız limitlerinin üzerindeki hızlarda araç kullanmalarını tanımlamakamacıyla kullanılan bir terimdir.Bu çalışmada aşırı hız kavramı, aşırı hız problemini çözüme kavuşturabilecek yadaen azından aşırı hız ihlallerinin sayısının azaltılmasını sağlayacak uygulamalar,uygulamalarda kullanılan araçlar ve sistemler araştırılmıştır. Geleneksel veotomatik hız kontrolü metotlarının avantajları ve dezavantajları incelenmiş, maliyet-etkinlik, hız tespiti sayısı, yasal gereksinimlere uygunlukları gibi karşılaştırmalaryapılmıştır. Ayrıca hız kontrol uygulamalarında kullanılan ekipmanlararaştırılmıştır.Teknolojide yaşanan gelişmelere paralel olarak, son zamanlarda akıllı ulaşımsistemleri dünya ile birlikte Türkiye'de de kullanılmaya başlanmıştır. Ancakgörülen şudur ki, bu ve benzeri sistemlerin maliyetleri oldukça yüksektir. Buradanhareketle çalışma kapsamında, daha düşük maliyetlerle bir video kameralı radarsisteminin oluşturulmasına karar verilmiştir. Uygulama aşamasında, kullanılanvideo kamera ile uygulama alanından geçen araçların görüntüleri kaydedilmiş vegörüntüdeki araçların hızlarını tespit etmek için, araçların belirli bir mesafedengeçiş süreleri kullanılmıştır.Geliştirilen bu sistem ile belirli bir yol kesiminden geçen araçların hızlarının vegörüntülerinin kaydedilmesi mümkün olmaktadır. Bu sistemin maliyeti,kullanılmakta olan personelli video-radar sistemlerinin maliyetlerinin yanındaoldukça düşüktür. Ayrıca geliştirilen uygulama sistemi ile daha fazla caydırıcılıketkisi sağlanabilecektir.ANAHTAR KELİMELER : Aşırı hız, foto-radar, trafik kanun uygulaması,akıllı ulaşım sistemleri
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTThe speed is one of the major reasons which cause the traffic accidents and as aresult people death and injuries. However, the term 'speeding' is used to describe thebehaviour of a driver who is operating a vehicle at a speed which is considered toofast for the prevailing conditions or at a speed greater than that specified by theposted speed limits.In this study, it is investigated that speeding term and the speed enforcements tosolve the matter of over speed or at least to reduce the number of speedingviolations and the systems and equipment used for those speed enforcements wereresearched. Moreover, the traditional and automated speed control methods werecompared as per their advantages and disadvantages, cost-effectiveness rate, thenumber of speed determination, convenience to the needs of legal issues, etc. Inaddition, the equipments used for speed enforcement were also researched.Nowadays, along with the developments of technologies, intelligent transportationsystems (ITS) have been started to use in Turkey together with other countries.However, it is obvious that those and similar systems are quite costly. For thatreason, it is decided to establish a radar system containing video camera at lowercosts. On the application phase, the pictures of the vehicles passing through theapplication zone were recorded by a video camera and the formulas which wereconstituted depending on the passing periods of the vehicles through the fixeddistance were used in order to determinate the speed of the vehicles shown on themonitors.With this established system enable to record speeds and frames of the vehicles thatpassing through certain part of road. The cost of this system is more less thanmanual video radar systems that used presently. In addition, the effect of deterrancewill increase with the developed application system.KEYWORDS : Speeding, photo-radar, speed enforcement,intelligent transportation systems (ITS)