Churchill-Brecht etkileşimi: Cloud Nine ve Zirvedeki Kızlar'da epik tiyatronun izdüşümleri
Churchill Brecht interaction: Projections of epic theatre at cloud Nine and Top Girls
- Tez No: 584460
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın kapsamlı amacı, İngiliz oyun yazarı Caryl Churchill'in seçili eserlerine atıfta bulunarak yabancılaşma efektinin yansıtıldığı Cloud Nine ve Zirvedeki Kızlar'daki Brechtyen tekniklerin analiziyle Epik Tiyatroya ışık tutmaktır. Feminizm ve Sosyalizm teorileri bağlamında, Epik Tiyatro teorisi ve sahnelenme teknikleri arasında ortak zemin oluşturan özgün oyun yazarı Bertolt Brecht incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Mevcut çalışma, ilki Epik Tiyatronun teorik çerçevesi ve onun kurucusunun hayatını daha iyi anlamak için derin bir okumasını içeren üç bölümden oluşur. İkinci bölüm, yazarın geçmişinin eserlerini birçok anlamda zenginleştirdiğini varsayarak, Caryl Churchill'in dramatik katkısının titizce ve eleştirel bir incelemesini sunar. Üçüncü bölüm, oyun yazarının seçili eserlerinin daha çözümsel, özgün ve detaylı bir incelemesini içerir; bundan hareketle bu bölüm Epik tiyatronun ortak tekniklerine yakın olan özelliklerinden dolayı birlikte sınıflandırılan Cloud Nine ve Zirvedeki Kızlar'ın derinlemesine ve anlamlı bir incelemesini sunar. Caryl Churchill ve eserlerindeki etkileri, Epik Tiyatro ve Brecht'in derinlemesine bir analiziyle, mevcut çalışma, bu tekniklerin Epik Tiyatronun İngiliz sahnesindeki yansımalarının nasıl kullanıldığına dair yeni bir bakış açısı ileri sürerek sonuçlanır.
Özet (Çeviri)
The overall purpose of this study is to shed light on Epic Theatre with particular reference to the two selected pieces of British playwright Caryl Churchill through the lens and analysis of Brechtinian techniques in Cloud Nine and Top Girls where the alienation effect is enveloped. In terms of the theories of feminism and socialism, it has been conceived and developed by unique playwright Bertolt Brecht who constitute a middle ground between the techniques and theories of Epic Theatre and its practice on stage. The present study is divided into three chapters the first of which includes theoretical framework of Epic Theatre and the life of its founder in order to shed further light on its deep meaning. The second chapter assuming that her background furnishes her dramatic works in many aspects, critically and demandingly offers a substantial reading of Caryl Churchill's dramatic attributions. The third chapter imbues analytical, authentic and more attentive reading of the selected dramatic oeuvre of the playwright; seeing that, this chapter provides a deep and meaningful interpretation of Cloud Nine and Top Girls having been categorised together germane to their akin characteristics to the mutual techniques of Epic Theatre. With a deep analysis of Epic Theatre, Brecht and their influence of Caryl Churchill and her work, the current study argues for and conludes with a new understanding of how the techniques function in the reflection of Epic Theatre on British stage.