Ortaöğretim 9. sınıf müzik dersi öğretim programı ve uygulamalarının müzik öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi (Bursa ili örneği)
Evaluation of music lesson course curriculum of secondary education 9th grade and its practices according to the opinions of music teachers (Bursa province case)
- Tez No: 584478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RASİM EROL DEMİRBATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı 9. sınıf müzik dersi öğretim programı ve uygulamalarının müzik öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda program hedeflerinin incelenerek gerçekleşme durumlarının ortaya konulmasıdır. Bu doğrultuda araştırmaya veri sağlamak amacıyla Bursa ilinde görev yapmakta olan 45 müzik öğretmenine ulaşılmış; toplamda 65 sorudan oluşan anket uygulanmış ve müzik öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda programın değerlendirilmesine yönelik analizler yapılmıştır. Araştırmada var olan durumu olduğu gibi saptamaya çalışmak için betimsel yöntem kullanılmıştır. Hazırlanan anketle öğretmenlere demografik özellikleri, kazanımlar, tema ve içerik, öğretim yöntemleri ve kullandıkları ölçme ve değerlendirme teknikleriyle ilgili sorular sorulmuştur. Genel olarak araştırma sonucuna göre, müzik öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda ortaöğretim 9. sınıf müzik dersi öğretim programının amaçlarına kısmen ulaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research puts forward the necessity and realization of educational goals of 9th grade Music lesson course curriculum and its practices by examining according to the opinions of the music teachers in the light of the obtained data. In order to provide data to the research, 45 teachers of secondary school 9th grade music teachers working in the province of Bursa have been reached and a questionnaire which contain 65 question has been applied and technical analyses have been made as necessity and realization level. A descriptive research has been done to ascertain the existing state of the research. General screening model was used in screening models. Questionnaires were asked about the demographic characteristics, achievements, theme and content, teaching methods and the measurement and evaluation techniques they used. According to the results of the research of the secondary education 9 grade level according to the opinions of the music teachers in the light of the obtained data, partially achieved the objectives of the course curriculum.