GPS, GSM ve GPRS ile bir aracın konum kontrolü
Position comtrol of a vehicle with GPS, GSM and GPRS
  1. Tez No: 584486
  2. Yazar: ÖNDER YAKIŞTIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında GPS kullanılarak engelsiz görüş hattındaki herhangi bir aracın konum bilgileri elde edildi. GPS sistemleri günümüzde kara, hava ve deniz taşıtlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bu sistemler sayesinde insanoğlu yön bulma, yön belirleme gibi bir takım olmazsa olmaz bilgileri edinmiş, daha güvenli ve hızlı bir ulaşım imkânına ulaşmıştır. Bu çalışma ile herhangi taşıtın GPS vasıtasıyla o anda bulunduğu konum koordinatı tespit edilip GSM üzerinden SMS ile kendisine bildirilen konum koordinatlarına gitmesi hedeflenmiştir. Çalışma programı bulanık mantık yönteminden yararlanılarak yazıldı. GPS sistemiyle taşıtın konumu mikrodenetleyiciler vasıtasıyla alındı. GSM sistemi üzerinden SMS gönderilmesiyle taşıtın gitmesi istenen konum koordinat bilgisi mikrodenetleyiciye gönderildi. Bulanık mantık yönteminde, dinamik işaret analiziyle taşıtın bulunduğu konum ile gitmesi istenen konumun eğiminin sabit olarak kalması kontrol edilmektedir. Bu çalışmada, taşıt olarak dört adet DC motorla çalışan araba kullanıldı. Bu araçta kullanılan DC motorlara bulanık mantık yöntemiyle elde edilen hız bilgisi aktarıldı ve aracın hedeflenen konuma hareketi sağlanmış oldu. Çalışmanın temel hedefi insansız olarak herhangi bir taşıtın konum kontrolünün yapılmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, location information of any vehicle in the unhindered line of sight has been obtained by using GPS. Nowadays, GPS systems are widely used in land, air and sea vehicles. With these systems, human beings have gained the necessary information such as direction finding and direction determination and have reached a safer and faster transportation opportunity. With this study, it is aimed to determine the position coordinate of the vehicle which is currently located by GPS and to go to the coordinates of the location which are reported to them via SMS on GSM. The program has been written by using fuzzy logic method. The GPS system has been used to determine the position of the vehicle by using microcontrollers. The location coordinate information of the vehicle has been sent to the microcontroller by sending SMS via GSM system. In the fuzzy logic method, it is checked that the slope of the desired position to remain constant with the position of the vehicle with the dynamic signal analysis. In this study, four DC motors have been used as vehicles. The speed information obtained by the fuzzy logic method has been transferred to the DC motors used in this vehicle and the vehicle has been moved to the targeted position. The main objective of this study is to make the position control of any vehicle unmanned.