Yaşlı erkek bireylerin mekan tercihleri: İstanbul örneği
Place preferences of elderly men: Istanbul case
  1. Tez No: 584499
  2. Yazar: MAHMUD MÜCAHİD SAĞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF ESENDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma Türkiye'de gittikçe yaşlanan nüfusun mekân tercihlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Yaşlı erkek nüfusun mekân tercihlerinde onları etkileyen sosyal ve kültürel parametreler, yapılan mülakatlarla analiz edilmeye çalışılmıştır. Çalışma üç temel bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm yaşlılığı tanımlamaya, nüfusun değişen dinamiklerinde tuttuğu yeri ortaya koymaya çalışmaktadır. İkinci bölüm kent hayatını analiz etmeye çalışarak bireylerin tercihlerini etkileyen yönleri anlamaya çalışmaktadır. Üçüncü bölüm 1960'lardan itibaren kente gelen nüfusun yaşlanması ile ortaya çıkan durumun sosyolojik analizini yapmaya çalışmaktadır. Kente gelen bu nüfusun karşılaştığı sorunlar veya imkanlar, değişen hayat koşulları ile mekân tercihlerinin ortaya çıkması yapılan mülakatlar ile anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışma Cami, Kahvehane ve Avm olmak üzere üç temel mekana odaklanmıştır. Ama bununla birlikte özellikle yerel yönetimlerin sunduğu imkanlar çerçevesinde çeşitli sosyal mekanları kullanmaları da tezde küçük bir bölümde değerlendirilmiştir. Ayrıca çalışma yaşlı erkek nüfus ile ilgilenmektedir. Çalışma, belirli bir bölgedeki yaşlı erkek nüfus ile yapılan mülakatların analizini içermektedir. Bu analizler sorunu belirleyip çözüm sunmayı hedeflemektedir. Bulgular göstermektedir ki Türkiye'de yaşlı bireyler iş hayatı sonrası (emeklilik dönemi) zamanlarını toplumsal fayda düzeyinde geçirebilecekleri mekanlar bulmakta zorlanmaktadırlar. Sivil toplum kuruluşlarının ve kurumların onlarla genç nüfusu“tecrübe paylaşımı”odaklı merkezler üzerinden buluşturması gerektiği tezin temel tekliflerinden biridir. Çalışma süresince kullanılan kaynakça göstermektedir ki ülkemiz yaşlılık meselesi ile yüz yüze olmasına rağmen yapılan çalışmalar oldukça yetersizdir. Bu durum da gelecekte karşılaşılması muhtemel problemlere karşı hazırlıksız olacağımız görülmektedir. Yapılması gereken daha fazla yüksek lisans ve doktora programının desteklenerek akademik anlamda bir literatür oluşturulmasıdır. Bununla birlikte sahada yapılacak çalışmalar sorunları tanımlayıcı ve çözümlere yöntem verici nitelikte olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aims of this study is to analyze the preferences spaces of the increasingly aging pop-ulation in Turkey. The social and cultural parameters affecting the place preferences of the elderly male population were tried to be analyzed through interviews with them. The study consists of three basic parts. The first section tries to define the old age and tries to understand its position within the population. The second part tries to analyze the urban life and tries to understand the parameters affecting the prefer-ences of individuals. The third section tries with parameters sociology to understand the situation that emerged with the aging of the population who migrated to the city in the 1960s. The possibilities or problems faced by the individuals who migrated to the city and how the changing life conditions affected the preferences of the place were examined through interviews. The study focuses on three basic spaces: Mosque, Coffee Shop and Mall. However, it was a small part of working in a variety of places established by local governments for the elderly. In addition, the thesis deals with the preferences of the elderly male population. The study includes the analysis of interviews with the elderly male population in a particular region. These analyzes aim to identify the problem and present a solution. The findings show that elderly people have difficulty in finding places where they will benefit the society after retirement. The thesis proposes that non-governmental organizations and public institutions should arrange places where elderly people will share their experiences with the young population. Old age studies in our country is quite inadequate. However, the population tends to age. Academic studies on this subject should be further supported. all studies should be defining the problem and supporting the solution.