Kültürel öğelerin çizgi filmlere yansıması: Pepee ve Cedric örneği
Reflections of cultural items on cartoons: Pepee and Cedric example
- Tez No: 584498
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEZAİ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, kültürel göstergelerin çizgi filmlere ne ölçüde yansıdığını Pepee ve Cedric isimli çizgi filmler üzerinden analiz etmektir. Çalışmada öncelikli olarak kültür kavramı, ardından çizgi filmin çocuklar üzerindeki etkisi irdelenmiştir. Kültürün aktarılabilir bir öğe olmasında dil önemli bir araçtır. Çizgi film ve kültür ilişkisi bir içerik analizi yöntemi olan Bardin'in yıldız falı tekniği ve Van Dijk'in eleştirel söylem çalışmasıyla Pepee ve Cedric isimli çizgi filmler içerisinde analiz edilmiştir. Çizgi filmlerde doğal dil kullanımı, kelime zenginliği, işlenen kültürel konular incelenmiştir. Bulgular tablolar halinde düzenlenerek ve karşılaştırma yapılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak Bardin'in yıldız falı tekniği ve Van Dijk'in eleştirel söylem çalışması ile çizgi filmlerdeki“kültürel dil”yansıması ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this work is to analyze how the cultural elements are reflected in cartoons through the cartoons Pepee and Cedric. In the study, the concept of culture was firstly considered, and then the effect on children was examined. Language is an important tool when cultures are a transferable element. Bardin's starfrost technique, a method of analyzing content related to cartoons and culture, and Van Dijk's critical discourse, were analyzed in the cartoons Pepee and Cedric. The use of natural language in the cartoons, word richness, studied cultural issues. The findings were arranged in tabular form and evaluated by comparison. As a result, Bardin's star-spangled technique and Van Dijk's critical discourse work revealed the“cultural language”reflection in cartoons.