Understanding the transformative power of consumption on architecture and city: Two phases of Atakule
Tüketim olgusunun mimari ve kent üzerindeki dönüştürücü gücünü Atakule örneği üzerinden anlamak
- Tez No: 584510
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ABDİ GÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
20. yüzyılın başlarından itibaren kapitalist sistem mekanizmalarında yaşanan belli başlı dönüşümler üretim ve tüketim modellerinin de farklılaşmasına yol açmıştır. Bu gelişmeler doğrultusunda ekonomik vurgunun üretimden tüketime kayması, sosyal ve kültürel disiplinlerin de tüketim odaklı bir perspektif benimsemelerine neden olmuştur. Geç kapitalist gelişmelerin etkisi altında, tüketim sosyal ve kültürel hayatı yönlendiren ana etkenlerden biri haline gelmiştir. Günümüzde tüketimin halen var olan ve giderek artan egemenliği mimari aracılığı ile kentlerin kültürel ve fiziksel yapısını çeşitli ölçeklerde dönüşüme uğratmaya devam etmektedir. Bu tezin temel amacı tüketim olgusunun mimarlık ve kentle kurduğu ilişkinin sınırlarını analiz etmek ve bu ilişkinin fiziksel çevrenin üretimi üzerindeki dönüştürücü gücünü anlamaktır. Bu dönüşüm sürecinin arka planını görmek için bütün bu ekonomik, sosyal ve kültürel değişimleri temsil eden ve günümüzde kentsel dokunun önemli bir bileşeni haline gelmiş, aynı zamanda tüketim eyleminin ana mekanı olan alışveriş merkezi tipolojisi örneklem alanını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda Ankara'nın ilk alışveriş merkezi olan Atakule'nin 1987-2018 yılları arasında geçirdiği fiziksel dönüşüm süreci incelenecek ve bu örnek çalışma üzerinden tüketim olgusunun mimarlık disiplini üzerindeki etkilerinin sınırları çizilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
As from the beginning of the 20th century, production and consumption patterns have been changing depending upon the transformations of industry, production patterns, and capitalism. As a consequence of these transformations, the economic emphasis has shifted from production to consumption remarkably, and this shift did not only transform the economic structure but also led social and cultural disciplines to adopt a consumption-oriented perspective. Under the influence of late capitalist development, the phenomenon of consumption has become one of the main determinants for the formation of social and cultural life. Today, the increasing sovereignty of the consumption still transforms the cultural and physical structure of today's cities from macro to micro scale, through the agency of architecture. The main intention of this research is to grasp the extent of the relationship established by the phenomenon of consumption with the architecture and the city; and to understand the transformative power of this relationship on spatial production. Therefore, in order to explore the background of this transformation process, this study employs shopping mall typology due to the fact that it represents the aforementioned economic, social and cultural transformations and has become one of the main constituents of urban fabric as well as being the main locus of consumption activity. As a domain of the study, the transformation process of a distinctive case, Turkey's second and Ankara's first shopping mall Atakule, is going to be analyzed in order to draw an outline about the transformative power of the notion of consumption on architectural practice.