Çift yönlü örgüt kültürü,dinamik örgütsel kurallar ile firma yenilikçiliği ilişkisi
The relationship between the ambidextrous organizational culture,dynamic rules of action,and firm innovatiness
  1. Tez No: 584511
  2. Yazar: EMİNE ŞAHİNLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüz iş çevreleri küreselleşme, teknolojik gelişmeler ve yoğun rekabete tanıklık etmektedir. Rekabet koşullarının zorlaştığı ve çevresel değişiminin sürekli ve öngörülemez olmasından ötürü kalıplaşmış stratejilerle uzun süreli rekabet etmek ve varlığını sürdürmek imkânsızlaşmaktadır. Yoğun rekabet ortamında firmaların dinamik yetenekler geliştirmesi, pro aktif bir yol çizmesi gerekmiştir. Firmaların var olan esneklik-etkinlik, maliyet-farklılaştırma, artırımlı-radikal yenilik gibi paradoksları biri diğerinin pahasına olmaksızın yönetebilmesi, tek bir strateji yerine eş zamanlı olarak mevcut yetkinlikleri ve becerilerden yararlanırken diğer taraftan da yeni yetkinlikler ve beceriler kazanma, yeni bilgi ve kaynaklar keşfetmesi firmaları rakiplerine göre üstün durumuna getirmekle birlikte aynı zamanda hayati bir ihtiyaçtır. Çift yönlü örgüt kültürünün yenilikçilik üzerinde ve performans üzerinde etkisi son zamanlarda stratejik yönetim ve örgüt teorileri alanında önemli araştırma konusu haline gelmektedir. Ancak örgütsel tasarım alanında dinamik örgütsel kurallarla ilişkisi bugüne kadar incelenmemiştir. Bu çalışmanın amacı, çift yönlü örgüt kültürü, bağlamsal çift yönlülük temelinde ve firma yenilikçiliği arasındaki ilişkinin, dinamik örgütsel kurallar aracılığıyla teorik çerçevesinin çizilip, çift yönlü örgüt kültürünün çevresel değişiklikler ortamında dinamik örgüt kuralları aracılığıyla firma yenilikçiliği ile ilişkisini açıklamak ve ampirik olarak test etmektir. Bu bağlamda 227 reel sektör çalışan üzerinde yapılan araştırmada,1 ) çift yönlü örgüt kültürü ile dinamik örgütsel kurallar arasında ilişki olduğu, 2)dinamik örgütsel kurallar ile firma yenilikçiliği arasında ilişkinin ampirik olarak desteklenmediği 3) Çift yönlü örgüt kültürü ile firma yenilikçiliğinin teorik açıdan ilişkili olduğu ancak ampirik olarak desteklenmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's business community has witnessed globalization, technological developments and intense competition. Because competition conditions become more difficult and environmental change is continuous and unpredictable, it has become impossible to compete and sustain long-term strategies with stereotyped strategies. In a highly competitive environment, companies have to develop dynamic skills and have a pro-active path. The ability of firms to manage paradoxes such as flexibility-efficiency, cost-differentiation, incremental-radical innovation without the expense of one other, instead of a single strategy, while simultaneously benefiting from existing competencies and skills, on the other hand, gaining new competencies and skills, discovering new information and resources become an important need. The impact of ambidextrous organizational culture on innovation and on performance has recently become an important research topic in the field of strategic management and organization theories. However, the relationship with dynamic organizational rules in the field of organizational design has not been studied to date. The aim of this study is to investigate the relationship between firm innovation and dynamic innovation, and to test empirically the relationship between firm innovation and dynamic organizational rules in the context of environmental changes. The effects of environmental uncertainty on dynamic organizational rules and bi- directional organizational culture, the effect of bi-directional organizational culture on the contextual organizational duality, the relationship between two-way organizational culture and dynamic organizational rules, and the role of dynamic organizational rules in the relationship between two-way organizational culture and firm innovation. In this context, with the research carried out on 227 employees of companies at real sector.: 1) ambidextrous organizational culture is positively associated with dynamic organizational rules 2) dynamic organizational rules are positively associated with firm innovatiness in theoretical but not supported empirical. 3) Ambidextrous organizational culture is positively associated with firm innovatiness but not supported empirical.