Tek satıcılık sözleşmesinin hukuki niteliği ve uygulanacak hükümler
The legal nature of exclusive distribution agreements and the applicable rules
- Tez No: 987689
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERYEM SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası ve Mukayeseli Hukuk Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Türk hukukunda açıkça düzenlenmemiş olan tek satıcılık sözleşmesi; hukuki niteliği, taraflar arasındaki borç ilişkilerine uygulanacak hükümler ve bu sözleşmenin ayırt edici yönleri çerçevesinde incelenmiştir. Özellikle sağlayıcının, belirli bir bölgede tek bir satıcıyla çalışmayı taahhüt etmesi ve satıcının bu malları kendi nam ve hesabına pazarlaması esasına dayanan bu sözleşme türü; süreklilik, münhasırlık ve sadakat yükümlülükleri bakımından özgün bir yapı arz etmektedir. Çalışma kapsamında, tek satıcılık sözleşmesinin atipik ve çerçeve sözleşme karakteri, Türk Borçlar Kanunu'nda yer alan genel hükümler ışığında değerlendirilmiş; benzer sözleşme türleri ile karşılaştırmalı analizlere yer verilmiştir. Ayrıca, sözleşmeye uygulanacak hükümler somut uyuşmazlık türleri üzerinden irdelenmiş; özellikle sağlayıcının talimat verme hakkı, sözleşmenin haksız feshi ve sona ermesi gibi konulara ilişkin öğretideki tartışmalı görüşler ele alınmıştır. Çalışmada, rekabet hukuku ile olan etkileşimler ve tek satıcılık sözleşmesinin münhasırlık boyutu da göz önünde bulundurularak, Avrupa Birliği düzenlemeleri ve seçilmiş yabancı hukuk sistemlerine ilişkin karşılaştırmalı değerlendirmeler yapılmıştır. Uygulamada sıklıkla karşımıza çıkan bu sözleşme türünün Türk hukukundaki belirsizliklerinin giderilmesine katkı sağlamak ve uygulayıcılar ile öğretideki değerlendirmelere yön verecek sistematik bir çerçeve sunmak bu tezin temel hedefini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The exclusive distribution agreement, which is not explicitly regulated under Turkish law, is examined with respect to its legal characterization, the legal provisions governing the parties' obligations, and its distinctive features. This contractual model, based on the supplier's commitment to operate through a single distributor within a defined territory and the distributor's engagement in marketing activities on their own behalf and at their own risk, constitutes a sui generis structure characterized by continuity, exclusivity, and fiduciary obligations. The thesis analyses the agreement's atypical and framework nature under the general provisions of the Turkish Code of Obligations and conducts a comparative evaluation with similar contractual types. The applicable legal rules are assessed in the context of specific disputes, including controversial issues such as the supplier's right to issue instructions, unilateral termination, and the legal consequences thereof. The interaction between exclusive distribution agreements and competition law is also addressed, supported by comparative assessments under European Union legislation and selected foreign legal systems, particularly in relation to exclusivity clauses. The study ultimately aims to establish a systematic legal framework to clarify existing uncertainties in Turkish law and to provide both practitioners and scholars with a coherent analytical foundation for further evaluation.