Elmalılı M. Hamdi Yazır'ın Aile Hukukuna ilişkin ayetlerin yorumu
The observation of Elmalılı M. Hamdi Yazır about domestic relations low
  1. Tez No: 584550
  2. Yazar: ABDULLAH TUNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Aile, insanlık tarihinin başlangıcından beri var olagelmiş ve tarih boyu önemini ve varlığını koruyan, toplumun en temel yapı taşlarından biridir. İlkel olarak tanımlanan toplumlardan karmaşık yapılı modern toplumlara kadar ailenin olmadığı bir topluma rastlamak mümkün olmamıştır. Bu yüzden yüce kitabımız aile kurumuna çok büyük önem atfetmiştir. Aile hukuku hükümlerinin, vahye dayanma oranı diğer hukuk alanlarındaki vahye dayanma oranından daha fazladır. Belki de böyle olması, Allah (c.c.)'ın aile kurumuna verdiği büyük değerden kaynaklanmaktadır. İslam aile hukukunun gayesi; aile bireylerinden hiç kimsenin haksızlığa uğramadığı, kadın ve erkeğin fıtratı ve niteliklerinin gözetildiği, sevgi ve saygı temeline dayanan bir aile kurumu oluşturmak olmuştur. İslam'ın asli iki kaynağı Kur'an ve sünnet, Müslümanların elinde mevcuttur. Aile kurumunu bu iki kaynağa göre yaşamak ve hukukunu öğrenmek, her samimi Müslüman için bir görevdir. İşte biz de bu amaçla, esas kaynak olarak yararlandığımız müfessir ve hukukçu Elmalılı M. Hamdi Yazır'ın aile hukuku ile ilgili ayetlere getirdiği izahları ve tespitlerini ele almayı hedefliyoruz.
Özet (Çeviri)
Family is one of the most key elements of a society and it has always existed since the beginning of human history, maintaining its importance and existence throughout history. From primitive peoples to the complex modern societies, it is not possible to see a society without the concept of family. Thus, our holy book pays great importance to the family institution. The verdicts of family law depend more on revelation than those of other law areas do. Perhaps, this is because Allah (c.c.) attaches a tremendous significance to the family institution. The aim of Islamic family law is to establish a family institution based on love and respect, where no one of family members feels hard done, the creation and qualities of both males and females. Muslims have two essential sources at hand: Quran and The Sunna. It is a task for every wholehearted Muslim to live the family institution taking these two sources into account and to learn about family law. At this very point, we aim to deal with how our original source, Elmalılı M. Hamdi Yazır, an interpreter and lawyer, explains the Ayahs that are related to family law and what his detections are.