Yönetici ve liderlerin öğrenen örgüt algısı ve karşılaştıkları engeller: Konya örneği
Perceptions of managers and leaders in learning organization and obstacles they face: Konya example
  1. Tez No: 584549
  2. Yazar: HASAN GÜZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İşletmeler günümüzde iletişimsizlik, mali sorunlar ya da üretim krizleri gibi çözülmesi zor problemlerle başa çıkmaya çalışırlar. Öğrenen örgüt anlayışına sahip örgütler sorunlarını doğru tespit eden, çözülmesi zor görünen sorunlara sistem bütünlüğü içerisinde bakarak müdahalede bulunabilen örgütlerdir. Paydaşlarını geliştirirken, kendisi de gelişen, örgütsel öğrenme ile hatalarından öğrenen, sistem anlayışı ile görünenin ötesindeki gerçeğe ulaşan, değişimin nesnesi değil taşıyıcı öznesi olan öğrenen örgütler, pek çok örgüt için ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Bu araştırma, yönetici ve liderlerin öğrenen örgüt algısı Konya ili örneğinde ele almayı amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini Konya ilinde yönetici ve lider olarak görev yapan çalışanlar oluşturmaktadır. Bu kapsamda 89 kadın, 140 erkek olmak üzere toplam 229 yönetici ve lidere ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda sürekli öğrenme puanı yüksek olan ve sürekli öğrenme isteği yüksek olan katılımcıların, diyalog ve araştırma puanlarının da daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca takım halinde öğrenme puanlarının yüksek olduğu, paylaşımcı sistemler puanlarının yüksek olduğu ve güçlendirilmiş çalışanlar puanlarının da yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, businesses try to cope with difficult problems such as lack of communication, financial problems or production crises.Organizations that have a learning organization understanding are the organizations that correctly identify the problems and intervene by looking at the problems that seem difficult to solve by looking at the system integrity. While developing their stakeholders, learning organizations that develop themselves through organizational learning and their mistakes, reach the truth beyond the visible with the understanding of the system and become the object of change and not the object of change, continue to be the source of inspiration for many organizations. This research aims to address the perception of the learning organization and the barriers that managers and leaders face in the case of< Konya. The population of the study is composed of employees who work as managers and leaders in Konya. In this context, a total of 229 managers and leaders, 89 women and 140 men, were reached. At the end of the study, it was observed that the participants with higher learning scores, higher levels of continuous learning, higher dialogue and research scores, higher scores in the form of team learning, higher scores for sharing systems, and higher scores for reinforced employees.