Antandros yamaç ev mozaik altı sondaj buluntuları
Under-mosaic sounding findings from the terrace house in Antandros
  1. Tez No: 584565
  2. Yazar: ECEM BAYSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
MS Geç 3.yy ile MS Erken 4.yy arasına tarihlenen Antandros Roma Villası'nda, 2004-2006 yıllarında gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları sırasında evin portiko ve apodyteriumunun mozaik tabanları altından malzemeler ele geçmiştir. Evin önceki evrelerine dair fikir sahibi olmak ve kuruluş evresini seramiklerle yeniden değerlendirebilmek adına, elde edilen buluntuların tez kapsamında çalışılmasına karar verilmiştir. Aynı yıllar içerisinde Roma Villası'nın, 15 No'lu Mekan ve fırın olarak kullanılan 14 No'lu Mekan (Erken dönem praefurniumu) içerisinde, evin ikinci kullanım evresine ait olan tabanlar açığa çıkarılmıştır. Evin ikinci kullanım evresinin başlangıcını saptayabilmek adına bu tabanların bir bölümü kaldırılmış ve altından ele geçen malzemeler yine tezin içerisinde değerlendirme altına alınmıştır. Söz konusu dört mekanın taban altından ele geçen 887 adet malzemeden 153 adeti tez kapsamı içerisine dahil edilmiştir. Geri kalanları, istatiksel verilerde kullanılmıştır. Buluntular ilk olarak bezeme ekollerine göre, bezemesiz parçalar ise formlarına göre gruplara ayrılıp değerlendirmeye alınmıştır. Bezeme ekollerine göre ayrılan seramikler içinde bir adet ele geçen Doğu Yunan seramiği, gri seramiklerle beraber en erken buluntu grubunu oluşturmaktadır. Bunun dışında, Kırmızı Figürlü Seramik, Basit Firnisli Seramik, Batı Yamacı Seramiği, Kalıp Yapımı Kaseler de önce bezeme stiline göre gruplandırılmış, sonrasında formlarına göre ayrılarak değerlendirilmiştir. Bezemesi bulunmayan, İnce Cidarlı Seramikler (Thin Walled Ware), pişirme kapları, gri seramikler, servis kapları, amphoralar ve sikkeler söz konusu diğer buluntu gruplarını oluşturur. Portiko ve apodyterium altından ele geçen malzemeler değerlendirildiğinde, en erken örnekler, MÖ Geç 8.yy'a aittir. En geç örnekler ise, Yamaç Ev'in kuruluş evresini destekler nitelikte MS 3.yy'ı göstermektedir. Diğer yandan 14 No'lu Mekan içerisinde, taban altından ele geçen sikke, alandaki ikinci kullanım evresini MS 356-361 yıllarından sonrasına taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Archaeological findings have found under the apodyterium mosaic floor and portico of house in Antandros Roman Villa that dated late 3rd century AD and Early 4th century AD during the restoration. It is decided to study to finds, in order to having idea about previous layers of house and supported to establishment period. During the same years, some floor which are belongs to second usage stage of house are uncovered in Room 15th and Room 14th used as oven (Early period of praefurnium). In order to understand of when started second usage stage of building, it has been removed and the findings where have found under the floor, is evaluated in this thesis. 887 pieces were examined and 153 of them were evaluated in this thesis. Rest of these were used as statistical data. The findings are made group firstly according to kind of decoration class, undecorated peaces are made a group with their shapes. There is a peace of East Greek Pottery and Grey Ware Ceramics are the earliest production of this context. Except of this group, Red Figure Pottery, Black Glazed Pottery, West Slope Ware, Moulding Pottery are classified by their decoration firstly, then they divided by their forms. Ceramics without decoration, Thin Walled Ware, cooking pots, grey wares, service jugs, amphoras and coins are rest of the finding groups. When findings where have been found in Portico and Apodyterium are evaluated, the earliest samples are belong to Late 8th Century BC. The latest samples are 3rd century AD which is supported the Terrace House foundation period. On the other hand, in the Room 14th space, there have been found a coin which is dated 356-361 AD, pointed to the second usage stage.