Hafif betonun karot numuneleri ile standart silindir numunelerinin mukavemet değerleri arasındaki ilişkinin araştırılması
- Tez No: 58457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜSTEM GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Van-Erçiş-Kocaptnar yöresindeki pomzadan (hafif agrega) üretilen betonun standart silindir numuneleri ile karot numunelerinin dayanımları arasındaki ilişki araştırıldı. Bunun için toplam agrega hacmine oranla % 25 ve % 100 pomza kullanılarak 300 dozlu ve 3 ± 1 arı çökme değerine sahip betonlar üretildi. Karot numuneleri için 40 x 40 x 200 cm ve 40 x 40 x 80 cm boyutlarında kütle betonları çelik kalıplarda döküldü. Bu kütle betonlar 28 gün su kürlü ve hava kürlü şartlarda muhafaza edildi. Ayrıca üretilen iki tür betondan standart silindir kalıplarına konuldu ve bu numuneler de 28 gün su kürlü ortamda korundu. Kütle betonlardan 28 gün sonra 5, 10, 15 cm çapta ve 5 cm ile 30 cm arasında değişik yükseklikte karot numuneleri alındı, alınan bu numuneler ile standart olarak dökülen silindir numunelerinin basınç dayanımları ölçüldü. Elde edilen sonuçlardan; karot çapı, yükseklik/çap (h/d) oranı, delme yönü, kür şartlan ve betonun kanşımmdaki pomza oranının basınç dayanımı üzerindeki etkisi incelendi. Deneylerde TSE standartlarına uyuldu. Sonuç olarak; karot çap ve yüksekliğinin basınç dayanımları üzerinde etkili olduğu, bu etkinin h/d oranının 2 den büyük ve 1 den küçük değerleri için daha belirginleştiği izlendi. % 25 pomza karışımlı karot numunelerinde, su kürlü numunelerin dayanımlarının hava kürlü numunelerden daha yüksek, % 100 pomza karışımlı karot numunelerinde ise tam tersi bir durum izlendi. Standart silindir numunelerin basınç dayanımları her iki tür beton için karot numunelerinden daha büyük değerler verdiği görüldü, üretilen betonların karot basınç dayanımlarını standart silindir numunelerinin basınç dayanımı olarak ifade etmek için düzeltme faktörü 1.04 ile 1.39 arasında bulunan değerler olarak belirlendi. Delme yönünün ise karotlann basınç dayanımı üzerinde etkisi olmadığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
It was investigated relationships between core samples resistances and standart cylinder samples of the concrete produced from the lightweight agregate in Van-Ercis-Kocapinar region. For this, concretes, 300-dosed and 3+1 collapse valued, were produced by using the lightweight agregate 25 percent and 100 percent as to the total agregate volume. For core samples, mass concretes, sized of 40 x 40 x 200 cm and 40 x 40 x 80, were foundered in steel patterns. These mass concretes were conserved in air cured and water cured circumstances for 28 days. On the other hand, the two types of the concretes produced were put into standart cylinder patterns and these samples were conserved in water-cured medium for 28 days. Core samples, diameter sized in 5, 10, 15 cm and 5 cm, 30 cm, were taken in various heigts. Pressure resistances of cylinder samples foundered standartly and these samples taken were measured. From the results obtained, it was examined the effect of the lightweight agregate on pressure resistance in concrete mixture, cure curcumstances, drilling derection, height diameter rate (h/d), and core diameter. We beyed TSE standards in experiments. Consequently, itwas observed that core diameter and height became effective on pressure resistances, and that h/d rate of this efect became evident for values, greater than 2 and smaller than 1. In lightweight agregate samples mixtured 25 percent, itwas observed that the resistances of water cured samples became higher than air cured samples, and on opposite situation was observed in core samples mixtured the light weight agregatelOO percent. It was seen that pressure resistances of standard cylinder samples gave higher values than core samples for both types concretes. To perform core pressure resistances of concretes produced as pressure resistance of standard cylinder samples, correcting factor was determined as values between 1.04 and 1.39. It was of the opinion that drilling direction had no effect on core pressure resistance.