Ilyas Arabi's Risale-yi İstanbul: Perceptions of architecture and legend through a sixteenth-century Ottoman text
Ilyas Arabi'nin Risale-yi İstanbul'u: Bir onaltıncı yüzyıl Osmanlı metninde mimari ve efsanenin algıları
- Tez No: 584613
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KAFESCİOĞLU ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma erken modern Osmanlı yazarlarının şehrin efsanevi geçmişini ve Aya Sofya'yı nasıl algıladıklarını araştırmaktadır. Bunu yaparken de Ilyas Arabi adlı yazarın Onaltıncı yüzyılın ortalarında Istanbul efsaneleri ve Aya Sofya'nın inşası anlatısını yazdığı eseri merkeze almaktadır. Bilhassa, Aya Sofya'nın inşası anlatısının metinsel temeli Bizans dönemine gitmektedir. Böylelikle, bu çalışmanın amacı iki yönlüdür; birinci kısmı bu erken modern Osmanlı metinlerinin orta çağ Islam kültür gelenekleri ve Bizans edebi gelenekleriyle olan bağlantısı. İkinci olarak da Ilyas Arabi'nin metnini odak noktası olarak alıp diğer benzer Osmanlı metinleriyle buluştuğu ve ayrıştığı noktaları tespit etmektir. Bu çalışma, Ilyas Arabi'nin metnine odaklanacağı için, Ilyas Arabi'nin bu metni yazdığı tarihsel bağlam da dikkatli bir biçimde ele alınacaktır. En nihayetinde, bu çalışmanın temel savı erken modern Osmanlı yazarları tarafından Istanbul efsaneleri ve Aya Sofya anlatıları hususunda nev-i şahsına münhasır bir düşünce biçimi geliştirildiğidir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the perception of Istanbul's legendary past and Hagia Sophia by early modern Ottoman authors. In doing so, the main source of this study is a mid- 16th century text that is about the legends of Istanbul and the construction narrative of Hagia Sophia and written by Ali el-Arabi Ilyas. In particular, the construction narrative of Hagia Sophia has a long literary history that goes back all the way to the Byzantine era. Therefore, the purpose of this study is two-fold; the first is to diagnose certain connections of these early modern Ottoman texts with Byzantine literary traditions and medieval Islamic traditions. And secondly, by focusing on Ilyas Arabi's work, it tries to unearth the textual and conceptual convergences and divergences from within the early modern Ottoman text. Since, this study focuses on Ilyas Arabi's text, it will also pay specific attention of the historical context in which Ilyas wrote this work. Finally, it endeavours to assert and prove the development of a specific pattern of thought pertaining to Constantinopolitan legends and Hagia Sophian narrative by early modern Ottoman authors.