Konaklama işletmelerinde müşteri deneyiminin müşterilerin demografik özellikleri açısından incelenmesine yönelik bir araştırma
A research on investigation of customer experience in accommodation businesses in terms of demographic characteristics of customers
  1. Tez No: 584612
  2. Yazar: DUYGU GÜVENSAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA BAYRAKDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada, konaklama işletmelerinde müşteri deneyimini etkileyen faktörlerin fiziksel unsurlar ve sosyal etkileşimler boyutuyla incelenmesi ve ardından müşterilerin deneyimleri üzerinde etkili olan demografik özelliklerin saptanması amaçlanmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde ise araştırmanın amacına yönelik bir uygulama çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemi temel alınarak alan araştırması modelinde düzenlenmiştir. Araştırma sürecinde öncelikle konuyla ilgili literatür taraması yapılmış ve kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Sürecin devamında bu araştırma ile benzerlik gösteren çalışmalarda kullanılan, güvenirlik ve geçerlilikleri sınanmış çeşitli ölçekler dikkate alınarak bir anket hazırlanmıştır. Hazırlanan anket yoluyla Muğla ili Fethiye ilçesinde faaliyet gösteren iki adet beş yıldızlı konaklama işletmesinde konaklayan toplam 331 adet yerli ve yabancı turistten oluşan katılımcıdan veri toplanmıştır. Araştırmada konaklama işletmelerindeki müşteri deneyimi üzerinde etkili olan demografik özelliklerin neler olduğu sorusu araştırma sorusu olarak sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the factors that affect customer experience in accommodation businesses with physical factors and social interactions and then to determine the demographic characteristics that affect customers' experiences. In the third part of the study, an application study was carried out for the purpose of the research. The research was conducted in the field research model based on the quantitative research method. In the research process, a literature review was done and a conceptual framework was formed. In the continuation of the process, a questionnaire was prepared by taking into account the various scales used in the studies that have similarity with the reliability and validity tests. Data were collected from a total of 331 domestic and foreign tourists staying in two five-star accommodation businesses operating in Fethiye, Muğla.In the study, the question of the demographic characteristics that affect the customer experience in the accommodation businesses was tested as a research question.