İş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimlerinin görev yetki ve sorumlulukları
Duties and responsibilites of occupational safety experts and workplace physicians
  1. Tez No: 584614
  2. Yazar: KENAN ABATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
İş güvenliği ve işçi sağlığı konusu insanlık tarihi kadar eski bir konudur. Ancak asıl gelişim sanayi devrimi ile birlikte yaşanmıştır. Türkiye'de bu konuyla alakalı ciddi çalışmalar yapılmıştır. 4857 sayılı ve 6331 sayılı kanunlarda bu konuyla alakalı kapsamlı düzenlemeler yapılmıştır.Yapılan bütün bu çalışmaların ve yasal düzenlemelerin asıl amacı iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçerek çalışanları korumak ve çalışma yaşamının sağlıklı bir ortamda yürütülmesine imkan vermektir. Bende tezimde çalışma ortamının çalışanlar için uygun ortamın sağlanmasında önemli bir yeri olan İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimlerinin üstlendikleri görevleri, yetkileri ve sorumlulukları hakkında yaptığım çalışmalarla mevcut durumu ortaya koymaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
The issue of occupational safety and health is as old as human history. However, the real development has been experienced with the industrial revolution. Associated with this issue in Turkey has made serious work. Comprehensive regulations related to this subject have been made in the laws numbered 4857 and numbered 6331. In my thesis, I have tried to reveal the current situation with the work I have done about the duties, authorities and responsibilities of the Occupational Safety Specialist and Workplace Physicians, who have an important role in providing a suitable environment for the employees.